Pořízení vlastního bydlení je v tuzemsku považováno za běžný životní cíl i navzdory neustále se zvyšujícím cenám nemovitostí. Pokud se chystáte stavět vlastní dům, pravděpodobně stojíte před otázkou, jaký typ vybrat. Máte-li k dispozici větší pozemek a neplánujete na něm zakládat užitkovou zahrádku, nebo ráz okolní zástavby diktuje nutnost nepřekračovat maximální stavební výšku, bude pro vás ideální výstavba bungalovu. V čem spočívají jeho výhody a jaký vybrat?

Co je bungalov?

Bungalov lze jednoduše charakterizovat jako přízemní stavbu určenou k běžnému bydlení pro klasickou rodinu nebo rekreační objekt s velmi variabilní dispozicí, která je vždy doplněna krytou terasou. Velkou výhodou bungalovu je možnost vytvořit zcela bezbariérový půdorys bez velkých technických řešení. Bungalov je obvykle navrhován tak, aby bylo možné z každé místnosti vyjít na terasu nebo přímo do zahrady. Jedná se o poměrně oblíbené řešení v případě, že chcete bydlet rychle (výstavba trvá kratší domu než u vícepodlažních domků). Nevýhodou ovšem je velký zábor plochy vyžadující opravdu velký a relativně rovinatý pozemek.

Jaké bungalovy se u nás staví?

Specifika bungalovu umožňují využívat prakticky všechny stavební materiály, na trhu tak narazíte na projekty s hlavní konstrukcí:

  • betonovou montovanou
  • cihlovou
  • z kompozitů na bázi maltovin
  • ze dřeva

Na nosnou konstrukci se obvykle osazuje klasický dřevěný krov, který nese běžnou keramickou střechu, jsou však užívaný také jiné typy krytiny. V posledních letech se stávají velmi oblíbenými bungalovy řešené jako montované dřevostavby. Standardně se jedná o projekty na klíč, kdy se existující dispozice zasadí do terénu pozemku.

Nejlepší projekty bungalovů

Jestliže hledáte vhodný projekt pro váš rodinný dům nebo chatku, které musí splňovat požadavky na bezbariérový přístup do všech místností, je bungalov tím nejlepším řešením. V současné době jsou nabízeny standardizované stavby v různých stylech (klasické, moderní, industriální), jejichž dispozice obvykle obsahuje 3 až 4 místnosti a samostatnou kuchyň. Pokud zvolíte dřevostavbu, můžete počítat s relativně rychlou výstavbou řádově několik měsíců.

Další články