Finance a peníze

Nejbohatší stát USA

Nejbohatší stát USA

Spojené státy jsou nejbohatší zemí světa z pohledu HDP. Jaké jsou ale statistiky uvnitř země a jaký je nejbohatší stát USA? V následujícím článku si rozebereme všechny důležité informace.

Nejbohatší státy USA podle HDP

HDP je ukazatel, který vyjadřuje celkovou hodnotu vyprodukovaných statků a služeb na vybraném území ve vybraném čase. Zjednodušeně je tedy pomocí tohoto ukazatele možné determinovat velikost ekonomiky.

K roku 2022 (hodnoceno za rok 2021) bylo postavení států USA podle HDP následující:

PořadíStát USAHDP za rok 2021
1Kalifornie$3,373,240.7
2Texas$2,051,768.6
3New York$1,901,296.5
4Florida$1,255,558.3
5Illinois$945,673.8

Z tabulky tedy vyplývá, že nejbohatší stát USA v uvedeném období je s poměrně vysokým rozdílem Kalifornie.

Mohlo by vás také zajímat: Kdo vymyslel školu

Nejbohatší státy USA podle HDP na obyvatele

Uvedené statistiky však nemusí být vždy zcela vypovídající v kontextu životní úrovně obyvatel. Větší státy totiž díky většímu trhu a větší pracovní síle logicky dosahují lepších výsledků. Určitého zvýšení vypovídající hodnoty tak jde dosáhnout například přepočtem HDP na obyvatele. V tomto měřítku byl za rok 2021 nejbohatším státem USA Washington, D.C. následovaný New Yorkem, Massachusetts a Washingtonem.

Záleží na zvoleném ukazateli

Jak je patrné z našeho článku, určitě jednoznačně, který stát je nejbohatší v USA je v podstatě nemožné a vždy záleží především na využitém ukazateli. Za nejbohatší můžete považovat státy s vysokou ekonomickou produkcí nebo například velkým množstvím surovin. Vždy je nutné si určit vhodné hledisko a až na základě něj posuzovat dostupná čísla.

Zdroje: Statista.com, Moneytransfers.com