Zdraví a krása

Nárůst svalové hmoty po padesátce

Nárůst svalové hmoty po padesátce

S nárůstem věku dochází u mužského i ženského těla k přirozenému úbytku svalové hmoty. Vlivem změn v produkci hormonů i schopnosti zpracování bílkovin tak můžete zaznamenat nejen vizuální změny, ale i dopady na fyzickou výkonnost. V následujícím článku si uvedeme, zda je možné zaznamenat nárůst svalové hmoty po padesátce a jak ho docílit.

Správný trénink

Základem pro budování svalové hmoty je samozřejmě správně složený tréninkový plán. Ve vyšším věku je nutné přizpůsobit ho vašim individuálním možnostem. Není vždy nutné trénovat jen v posilovně s plně naloženou činkou. Posloužit vám může i trénink s vlastní váhou nebo dokonce alternativa v podobě jiných sportů. Vše bude záležet především na vašich možnostech a individuálních preferencích.

V ideálním případě konzultujte svůj plán s osobním trenérem, který vám vytvoří postup podle vašich potřeb.

Mohlo by vás také zajímat: Nejsilnější sval v těle

Vliv stravy

Správný trénink hraje klíčovou roli, ale bez jídelníčku to daleko nedotáhnete. Tělo potřebuje pro budování svalové hmoty vyvážený poměr makroživin a správné množství kalorií. Pro sestavení jídelníčku můžete využít dostupné aplikace nebo internetové stránky, ale i zde platí, že nejlepší volbou je vždy najmutí kvalifikovaného a zkušeného výživového poradce.

Regenerace

Svaly nerostou při tréninku, ale během odpočinku. Proto je samozřejmě naprosto klíčové, abyste jim dopřáli dostatek prostoru pro regeneraci a v pokročilém věku to platí dvojnásobně. Dodržujte mezi tréninkovými jednotkami intervaly, které vám umožní zotavení a prostor pro regeneraci. Dbejte zejména na dostatek spánku a volte i formy aktivní regenerace například v podobě návštěvy saun nebo vířivek.

Zdroj: webmd.com