Ostatní

Může dítě s roupy do školky?

Může dítě s roupy do školky?

Dětské roupy mohou být velmi nepříjemnou nemocí, které není snadné se zbavit zejména díky její vysoké nakažlivosti a snadnému přenášení. Z tohoto důvodu je nutné často dodržovat izolaci a vyhnout se kontaktu s externím okolím. V následujícím článku si zodpovíme na otázku, zda a kdy může dítě s roupy do školky.

Dodržování izolace

Roupy se přenáší fekálně orální cestou. K nákaze tak nejčastěji dochází tím, že z vylučovaní postiženého se původce dostane skrze ruce nebo nehty do úst. Tato cesta se může opakovat i několikrát a proto může být výzvou se onemocnění zbavit.

Nasazená léčba je dvoufázová a přestože infekčnost po dokončení první části klesá, nemusí být nulová. Z tohoto důvodu také neexistuje jednoznačný konsenzus v potřebné době izolace postiženého. Pokud je vyžadována 100% jistota neinfekčnosti je nutné počkat až do dobrání druhé dávky léků. Ve většině případů to však není nutné dítě se vrací do školky nebo jiného prostředí dříve.

Mohlo by vás také zajímat: Co pomáhá na dětské roupy

Záleží na rozhodnutí lékaře a vývoji onemocnění

Z výše uvedeného vyplývá, že okolnosti jsou u onemocnění značně individuální a záleží vždy zejména na rozhodnutí vašeho ošetřujícího lékaře. Nezapomeňte se tedy na tuto informaci v případě návštěvy zeptat nebo se na doktora případně zpětně obrátit, pokud jste ji nepostřehli. Vždy je potřeba zohlednit individuální kontext a okolnosti daného případu a spoléhat se na obecná doporučení nemusí být správným řešením.

Doba se samozřejmě odvíjí i od toho, jak rychle se budete schopní nemoci zbavit. Dodržujte proto všechna doporučená opatření a hlavně užívejte předepsaná léčiva správným způsobem, abyste návrat do školky co nejvíce urychlili.

Zdroj: cdc.gov