Zvířata a domácí mazlíčci

Mravenec pod mikroskopem

Mravenec pod mikroskopem

Svět pod mikroskopem nám často dává nahlédnout do světa rostlin, hmyzu či mikroorganismů z naprosto jedinečné a nové perspektivy. Pod zvětšovacím sklem se pak i zdánlivě obyčejný tvor jako například mravenec ukazuje jako komplexní živočich s rozmanitou stavbou těla, kterou bychom běžným okem mohli pozorovat jen stěží.

Části těla mravence

Pod mikroskopem můžeme díky různým možnostem zvětšení zpravidla rozlišit základní jednotlivé části těla mravence:

Část tělaPopis
hlavusložené oči, kusadla, tykadla
hruďnohy + tři části hrudní části
stopkuspojovník hrudi a zadečku
zadečekčasto nesoucí výrazné žihadlo

Při detailním zkoumání pod větším zvětšením pak můžeme sledovat také například jemné chloupky na povrchu těla či detaily složeného oka tohoto drobného tvora. Právě hlava pak skrývá prakticky nejzajímavější podívanou.

Jako z jiného světa

Jste-li fanoušky sci-fi hororů či filmů s tématikou mimozemšťanů, bude vám pohled na mravence pod mikroskopem velmi pravděpodobně připomínat spíše zástupce některé z vesmírných ras než obyčejný hmyz, který najdeme běžně v naší přírodě. Nezřídka se tak stane, že slabší povahy při pohledu do kukátka mikroskopu uskočí úlekem, jelikož by ani v nejhorších snech nečekali, že se pouze pár centimetrů od nich tyčí takto děsivě tvarovaná hlava.

Není se pak čemu divit při faktu, že se právě mravenci často stávají předlohou pro filmové mimozemské rasy.

Jak mravence pozorovat doma

Pokud vlastníte doma mikroskop, není nic snazšího než se do pozorování mravenců pustit na vlastní pěst. Většinou se venku stačí pozorně dívat do trávy či podél chodníků a cest, a prakticky okamžitě narazíte na menší či větší kolonii mravenců. Můžete pak pozorovat také rozdíly mezi jednotlivými jedinci či druhy, pokud máte za svým domem k dispozici pestré zastoupení tohoto jedinečného hmyzu. Vydejte se tedy na pouť do mikrosvěta a prozkoumejte tělo mravence v nevídaných detailech!