Bydlení a zahrada

Montované domy do 500 000 Kč

Montované domy do 500 000 Kč

Ceny nemovitostí v současné době dosahují rekordních hodnot, ať už se jedná o již hotové nemovitosti k prodeji, nebo jejich výstavbu, a to nejen vlivem narůstající poptávky a celkového vývoje trhu, ale také vlivem rostoucích cen stavebních materiálů. Postavit domek v rozpočtu 500 000 Kč se tak může zdát jako něco nereálného. Ve skutečnosti je však možné se do této částky velmi dobře vejít při využití standardizovaných montovaných domků určených především pro rekreační bydlení (tedy s menšími rozměry užitné plochy).

Co očekávat od domku při rozpočtu do půl milionu korun

Rozhodnete-li se pro nízkonákladový domek, je nutné tomu přizpůsobit primárně svá očekávání. Za uvedenou částku lze postavit kompletní dům, jeho podlahová plocha se však bude pohybovat přibližně do 40 m2 a dostatek prostoru bude poskytovat pro pár nebo rodinu s jedním dítětem. Uvedená cena navíc pokrývá pouze samotnou dokončenou uzavřenou stavbu s rozvody bez vnitřního vybavení, bez základové desky a samozřejmě bez pozemku. Výhodou těchto domků je především jejich úspora v oblasti spotřeby energií a rychlost vytápění, nedisponují ovšem dostatečným ochlazováním či neprůzvučností, neprovedete-li dodatečnou izolaci.

Levné stavby pro rekreaci

Disponujete-li pozemkem, na který lze umístit menší stavbu určenou k bydlení či rekreaci, je výběr vhodného typu objektu závislý právě na rozpočtu. Do půl milionu korun je možné pořídit klasickou rekreační stavbu k sezonnímu i celoročnímu obývání, která splňuje kritéria pro výstavbu bez nutnosti zařizování stavebního povolení (tedy do 25 m2 podlahové plochy, s omezeným podsklepením a výškou). Za danou částku lze ovšem pořídit také domky větší, jedná se ovšem zpravidla o domky s jednoduchou a krátkou výstavbou montované z prefabrikovaných dílců. V této kategorii se nejčastěji jedná o:

  • montované dřevostavby
  • betonové montované domky
  • kovové montované objekty

Obecně se ovšem v tuzemsku v této cenové relaci staví především menší montované dřevostavby.