Finance a peníze

Mohu vložit peníze do bankomatu jiné banky

Mohu vložit peníze do bankomatu jiné banky

Výběr peněz z bankomatů je běžnou a zavedenou záležitostí. V posledním desetiletí se však velmi rozšířila také možnost obráceného postupu, tedy vkladu peněz na účet prostřednictvím vkladového bankomatu (vkladomatu). Zatímco bankomaty mi umožňují výběr prakticky z jakékoliv banky (nemusím nutně hledat bankomat vaší banky), není zcela jasné, zda také mohu vložit peníze do bankomatu jiné banky. Pravdou ovšem je, že vkladomaty možnost vkladů do cizí banky nenabízí, vložit peníze bez využití služeb vlastní banky (z jiného vkladového místa) lze pouze:

  • převodem z jiného účtu
  • složenkou z pošty
  • z pokladny jiné banky, pokud tuto službu umožňuje (v současné době je počet bank s touto službou velmi omezený)

Pro provedení vkladu peněz prostřednictvím vkladového automatu na účet je tedy potřeba vždy vyhledat zařízení vlastní banky.

Jak mohu tedy vložit peníze do bankomatu jiné banky

Vložit peníze do bankomatu cizí banky jednoduše nelze, na rozdíl od výběru. Vkladomat je zařízení velmi podobné bankomatu, jedná se v podstatě o jeho rozšíření (jelikož vždy nabízí také funkci výběru peněz). Vklad i výběr bankovek probíhá na velmi podobném principu – po načtení kreditní nebo debetní karty, která umožní přístup k bankovnímu účtu, zvolíte operaci, jež má být provedena. Běžný bankomat vám nabídne pouze výběr, vkladomat nabídne zpravidla možnost vkladu i výběr a po zadání konkrétní volby (a v případě výběru také částky) otevře přihrádky, z níž je možné peníze vyjmout, nebo je do ní vložit.

Mohlo by vás také zajímat: Jak poslat peníze z Paysafecard na Paysafecard

Na co si dát pozor při vkladech do vkladomatu

Vklad peněz prostřednictvím vkladomatu se řídí několika specifickými pravidly, které zahrnují jednak nutnost vždy vyhledat bankomat vlastní banky, jednak správné zacházení s penězi. Před vkladem je nutné si peníze vždy přepočítat a zkontrolovat, že nejsou poškozené. Vkladomat následně provede jejich přepočítání a konečnou částku s dalšími informacemi zobrazí na displeji. Vložená částka se objeví na účtu ve lhůtě stanovené bankou – někdy je to okamžitě, jindy do jednoho dne.

Zdroj: Rsts.cz