Zdraví a krása

Miminko vyplazuje jazyk

Miminko vyplazuje jazyk

Vyplazování jazyka může být u vašeho miminka jen nevinným zlozvykem, ale zároveň může signalizovat i některé zdravotní problémy. V následujícím článku si popíšeme z jakých důvodů miminko vyplazuje jazyk. Nejčastěji se jedná o:

  • zábavu či zvyk
  • velký jazyk nebo malá ústa
  • plynatost
  • odmítání pevné stravy
  • hlad

Zábava a zvyklost

První příčina, kterou si ve článku rozebereme není nikterak problematická. Miminko vyplazuje jazyk totiž často v případech, kdy se chce pouze zabavit svojí mimikou. Zároveň se může jednat o určitou formu zvyku, které vaše ratolest automaticky opakuje bez většího smyslu.

Velký jazyk nebo malá ústa

Důvodem vyplazování jazyka u miminek může být i nepohodlí v dutině ústní. V podstatě existují dvě příčiny tohoto problému. Buď má miminko příliš malá ústa nebo naopak velký jazyk. Vypláznutí pak může představovat určitou míru úlevy.

Mohlo by vás také zajímat: Kolik stojí těhotenský test

Plynatost

V některých případech mohou malé děti vyplazovat jazyk v případě, kdy pociťují plynatost. Většinou se nejedná o závažný problém, protože plynatost je v určité míře běžným procesem odehrávajícím se v těle.

Odmítání pevné stravy

Existují i případy, kdy miminka po dlouhodobém krmení kašovitou stravou vyplazují jazyk jakmile přejdou na stravu pevnou. Snaží se totiž dostat z ústní dutiny zbytky potravin, které jim nevyhovují.

Hlad

Vyplazení jazyku může být i signálem, že je miminko hladové. Většinou je toto chování však doprovázeno i jinými gesty, které byste měli být schopni rozpoznat.

Zdroj: medicalnewstoday.com