Zdraví a krása

Miminko chrčí, ale rýmu nemá: 4 možné příčiny

Miminko chrčí, ale rýmu nemá: 4 možné příčiny

Každý, kdo má doma novorozence nebo malé dítě, se určitě někdy setkal s tím, že jeho miminko chrčí, ale rýmu nemá. Zde se nabízí otázka, jaká je příčina toho jevu a kdy se jedná o běžnou a kdy o závažnou věc. Diagnostika pomocí internetu je zcela nevhodná a v každém případě byste měli navštívit lékaře, který určí příčinu a léčbu na základě individuálních okolností. Obecně se nejčastěji jedná o:

  • suchý vzduch
  • astma, alergie
  • infekce dýchacích cest
  • struktura nosních cest

Navštivte doktora

Jak bylo řečeno hned v samotném úvodu článku, jestliže podobné problémy u vašeho miminka přetrvávají delší dobu, měli byste rozhodně zajít na vyšetření k lékaři. Každá situace vyžaduje vyšetření a individuální přístup, který prostřednictvím článků na internetu určitě nezískáte.

Suchý vzduch

Suchý vzduch může být jednou z  příčin chrčení vašeho miminka. Suchý vzduch může dýchací cesty vysušit a způsobit podráždění a zánět, což může vést k chrčení. Pokud je vzduch ve vaší domácnosti suchý, může být užitečné použít zvlhčovač vzduchu, který běžně koupíte v obchodě za cenu přibližně 300 – 500 Kč.

Mohlo by vás také zajímat: Miminko vyplazuje jazyk

Astma, alergie

Ačkoli je dětské astma u novorozenců a malých dětí méně běžné, je to stále možnost, kterou je třeba zvážit. Astma může způsobit chronické záněty dýchacích cest, což může vést k chrčení, bez toho aby mělo dítě rýmu. Některé děti jsou citlivé na alergeny jako prach, plísně nebo zvířecí srst. Tyto alergeny mohou způsobit podráždění a zánět v dýchacích cestách. V takovém případě je důležité udržovat domácnost čistou, zjistit, který alergen dítě drážní a udržovat nadále domácnost bez alergenů.

Infekce dýchacích cest

I když se zdá, že vaše miminko nemá rýmu, může stále trpět infekcí dýchacích cest. Toto může zahrnovat infekci hrtanu, průdušek nebo dokonce plic. I bez výrazných příznaků rýmy může infekce způsobit chrčení a nepohodlí miminka. Pokud máte jakýkoli důvod k obavám, neváhejte kontaktovat lékaře, který dítě vyšetří a zjistí možnou příčinu a nastaví vhodnou léčbu. 

Struktura nosních cest

Jedním z možných důvodů, proč vaše miminko chrčí, přestože nemá rýmu, je přechodná blokace nosních cest. Novorozenci mají velmi úzké nosní cesty, které mohou být dočasně zablokovány sliznicemi, což může vést k chrčení během dýchání. Tento jev je obvykle bezpečný a může se s časem zlepšit, jak se nosní cesty rozvíjejí a stávají se širšími.

Zdroj: Childrensrespiratorydoctor.co.uk