Otevírám skříň, přemýšlím, co si dnes vezmu na sebe. Tohle je mi moc velké, tohle jsem si koupila pro případ, že zhubnu, k čemuž nikdy nedošlo, tohle má vytahané rukávy a tyto kalhoty mi jsou příliš krátké. Z téhle hromádky jsem na sobě měla několik věcí maximálně dvakrát, většinu jednou. Tohle se mi nelíbí, toto taky ne a v tomhle se zase necítím sama sebou. Beru triko, které nosím pořád dokola, oblíbený svetr a jediné padnoucí džíny. Nemám co na sebe, ačkoliv je moje skříň plná k prasknutí. Poznáváte se?

Taky nakupujete ve slevách kousky, které byste jinak nepořídila, ale za tu cenu to tam přece nemůžete nechat? Taky občas ve skříni najdete věci, o kterých jste ani nevěděla, že je vlastníte? Taky se vám šatník kupí oblečením, které se vám už dávno nelíbí, ale je vám líto to vyhodit. Odpověděli jste na všechny otázky ano? A už jste někdy slyšeli o hitu capsule wardrobe?

Tento trend šetří jak přírodu, tak vaši peněženku.

Jde o šatník, který obsahuje jen určitý počet kousků, které jsou kvalitní a dají se navzájem dobře kombinovat. Jaký limit si dáte je na vás, ideální je vlastnit 10-30 kousků na každou sezonu.

Jak na to?

Zamyslete se nad tím, co nosíte nejraději a bez čeho byste se neobešli. Od každého typu oblečení stačí vybrat jen pár kousků, které vám budou pohodlné a zároveň půjdou nakombinovat na všechny možné příležitosti. Už dávno neplatí, že vzít si stejné oblečení dvakrát je módní faux pas. Capsule wardrobe propadli i hollywoodské hvězdi či známé blogerky.

Než s vybraným kouskem vyrazíte k pokladně, zamyslete se nad tím, jestli to máte s čím nakombinovat, opravdu vám to sedí a cítíte se v tom dobře. Nemáte už podobný kousek doma? Je materiál kvalitní a myslíte si, že ho oblíknete i za několik let?  Přemýšlejte nad barvami, volte spíše neutrálnější tóny, odstíny, které spolu ladí. Nekupujte nejlevnější variantu, radši se zaměřte na kvalitu než kvantitu.

Protřiďte si šatník. U každého kousku oblečení si položte ty samé otázky. Pasuje mi to ještě, měla jsem to v posledním měsíci alespoň jednou na sobě? Mám to s čím kombinovat? Nechte vaši skříň dýchat. Uvidíte, že jakmile skříň protřídíte, opadnou vám ranní starosti co na sebe obléknout a budete mít ze sebe dobrý pocit.

Doba konzumerismu je na ústupu, teď je v kurzu minimalismus.

Další články