Kultura

Jak trávit dlouhé zimní večery? Vyrazte do divadla!

Jak trávit dlouhé zimní večery? Vyrazte do divadla!

Do kina možná čas od času zajdete, ale kdy jste byli naposledy v divadle? Pokud pátráte v paměti dlouho, možná je čas to napravit. Jestli máte prkna, co znamenají svět zafixovaná z povinných školních představení, možná budete překvapeni, jaký si můžete z divadla odnést zážitek. Navíc máte příležitost se hezky obléct, na chvíli se zastavit a podpořit umění.

Přinášíme Vám pár tipů na představení, které stojí za to navštívit.

Oběd u Wittgensteina v Národním divadle

Představujete si Národní divadlo jako staromódní klasiku? Nemusí to tak nutné být. Národní divadlo má totiž několik scén a setkáte se tu i s moderně pojatými hrami. Doporučujeme například představení s názvem Oběd u Wittgensteina, kde excelují Saša Rašilov, Lucie Juřičková a Zuzana Stivínová. Děj se odehrává u oběda, kde se sejdou tři sourozenci, dvě průměrné herečky a filozof, který je v blázinci. Hra vykresluje psychologii postav a patří mezi ty představení, které jen tak někde neuvidíte, taj si jej nenechte ujít.

Pipi Dlouhá punčocha v Divadle Radost

Pokud chcete na představení vzít své ratolesti, pak nešlápnete vedle při výběru nějaké hry v Divadle Radost. Za sebe doporučujeme Pipi Dlouhou punčochu, která je vhodná i pro menší děti. Kromě veselých příhod ze života tří kamarádů se setkáte i s barevnými kostýmy a chytlavými písničkami.

Hana v Národním divadle Brno

A v Brně ještě chvíli zůstaneme. V poslední doby kdekoho uchvátila kniha Hana od Aleny Mornštajnové. Divadelníci z jihomoravské metropole se jí rozhodli převést i do divadelního světa, a to velmi úspěšně. V hlavní roli září Eva Novotná a mráz vám bude běhat po zádech v průběhu představení hned několikrát. Pokud tedy patříte mezi fanoušky knihy nebo máte jen rádi kvalitní divadelní představení, Hanu byste si určitě neměli nechat ujít.

Králova řeč v Divadle F. X. Šaldy

Liberečáci převedli úspěšný film do neméně úspěšného divadelního představení. O tom, že jde o povedený kus svědčí i to, že se na prknech libereckého jeviště hraje již téměř sedm let. Známy děj jistě není potřeba nijak představovat, tak jen ve zkratce. Král Jiří VI se nečekaně stal králem, má problém s projevem a koktá. Jeho žena mu proto domluví logopeda a Jiří VI usilovně cvičí, aby byl schopen pronést svůj projev, ve kterém Anglie vyhlásí Německu válku. Hra, která je založena na skutečných historických událostech klade důraz nejen na psychologii postav, ale také události minulosti, souvislosti v dané době a léčbu poruchy řeči, se kterou se král potýkal.

Po konci světa v Divadle bez zábradlí

Posledním naším tipem je thriller o lásce Po konci světa. Přestože se to tak podle názvu může zdát, nejde o žádné sci-fi, ale velmi silný a napínavý příběh, který slaví úspěchy po celém světě. Divadlo bez zábradlí uvedlo představení v polovině minulého roku a má celé řady kladných ohlasů ze všech možných stran. Komě dobrého scénáře je potřeba vyzdvihnout také výkony herců a režii.

Hercem v Rock café nebo Redutě

Navštěvujete rádi představení a sami byste si chtěli vyzkoušet, jaké je to stát na jevišti jako jeden z herců? I to je možné, pokud si u některé ze zážitkových agentur zaplatíte zážitek hraní v divadle, pak se můžete stát součástí jednoho divadelního představení a postavit se vedle zkušených herců.