Každý kdo alespoň jednou seděl za volantem ví, že se v autě nacházejí kontrolky, konkrétně na přístrojové desce, popřípadě jinde ve vozidle, víte ale co znamenají? Hlavním účel těchto kontrolek je předat řidiči informaci, něco mu říct, upozornit ho na případné nebezpečí.

Přístrojová deska

Přístrojová deska je místo, kde sídlí všechny důležité kontrolky pro bezpečnou jízdu. Každé vozidlo Renault má uspořádání kontrolek trochu odlišné, ale v celku velmi podobné. Důležitou informací je rozdělení kontrolek, ne každá totiž znamená nebezpečí.

  • Zelené (Informativní)
  • Oranžové (Výstražné varování)
  • Červené (Vážná závada)
  • Jiné (Modré- rozsvícení dálkových světel)

Zelené kontrolky

Příkladem kontrolek, které mají řidiče informovat o situaci jsou zelené kontrolky. Zelená barva vás může uklidnit, nejedná se totiž o žádný malér. Značí jen, že je daná funkce v chodu. Ve vozidlech Renault se zelenou barvou značí zapnutý tempomat a u vozidel s automatickou převodovkou se zelená kontrolka rozsvítí také, je-li sešlápnut brzdový pedál.

Oranžové kontrolky

Pokud se ve vozidle rozsvítí nějaká z oranžových kontrolek je čas zpozornět a zjistit co daná kontrolka znamená. Oranžová barva značí výstražné varování, vozidlo není v pořádku. Toto varování bychom neměli ignorovat, pokračování v jízdě nic nepokazíme, ale zároveň nic nezlepšíme. Nejlepší variantou bude odstranit problém.

Červené kontrolky

Strašák všech řidičů, červená kontrolka. Signalizace červenou barvou upozorňuje na velmi závažnou závadu, kdy je potřeba vozidlo co nejdříve zastavit, vypnout motor a začít pracovat na odstranění této závady. Výjimkou jsou kontrolky nefunkčního airbagu, s vozidlem se při pokračování v jízdě nic nestane, mějte však na paměti důležitost airbagů u dopravních nehod. Hlavní červené kontrolky jsou:

  • Mazání motoru (Rozsvícení kontrolky znamená, že motor není dostatečně mazán a může dojít k zadření a jeho nevratnému poškození. Vozidlo je potřeba ihned na nejbližším místě zastavit)
  • Dobíjení (Nízký stav nabití autobaterie, alternátor nedobíjí autobaterii, která poté není schopna pokrýt veškerou elektronickou síť ve vozidle.)
  • Chladící kapalina (Motor je přehřátý, je potřeba jej vypnout a nechat vychladit.)
  • Brzdy (Pokud není zatažená ruční brzda a rozsvítí se vám tato kontrolka, znamená to neúčinnost brzd, v jízdě rozhodně dál nepokračujte.)
Další články