Bydlení a zahradaNezařazenéZdraví a krása

Kontrola nemocenské po 22. hodině

Kontrola nemocenské po 22. hodině

Jste na nemocenské? Připravte se na to, že vás může překvapit kontrola. Kdy může přijít, jaká pravidla jste povinni dodržovat a co vám hrozí, pokud je porušíte?

Kontroly – nemocenská
ránomimo pracovní dobupo 22. hodiněvíkendysvátky
anoanoanoanoano

Co je to nemocenská a jaké jsou povinnosti pacienta

  • nemocenská je zvláštní režim při pracovní neschopnosti
  • pacient je povinen dodržovat nařízení lékaře

Na takzvané nemocenské se můžete ocitnout v případě dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenská jako taková se vám bude zaplacena až od 15. dne. Během prvních 14 dnů vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy. Ta slouží jako kompenzace vaší chybějící mzdy.

Pokud se tak v tomto specifickém módu momentálně nacházíte, máte povinnost dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce.

Ten jednak spočívá v dodržování léčebného programu tak, jak ho ustanovil váš ošetřující lékař. Sem patří zejména vycházky. Ty jednoznačně nejsou nárokovatelné. Souvisí s aktuálním léčebným režimem, lékař vám je povolí, jestliže to fakticky dovoluje váš zdravotní stav.

Případně samozřejmě dovolí vycházky též z důvodu toho, abyste si například mohli jít obstarat nezbytné léky, pokud žijete sami. Pakliže jsou vycházky povoleny, mohou trvat v součtu nejdéle po dobu 6 hodin za den v době od 7:00 do 19:00.

Jak je to s kontrolami

  • kontrola na nemocenské chodí neohlášeně a kdykoli
  • porušení pravidel hrozí krácením či odnětím nemocenské pokutou nebo i výpovědí

Navíc vás může přijít prověřit kontrola, která přichází bez vašeho vědomí. A to, pozor, jednoznačně nikoli pouze v intencích běžné pracovní doby. Jste-li na nemocenské, může vás kontrolor shánět i o víkendu nebo ve svátek. Nezáleží ani na denní době. Zkontrolovat vás tedy mohou brzy ráno, ale i později večer po 22. hodině.

Kontrolu bude zajímat především to, jak dodržujete výše stanovené vycházky, ale i to, kde se zdržujete. Být by to mělo v místě pobytu, které uvádíte svému lékaři. Dále jste na nemocenské povinni si řádně označit domovní zvonek, mít u sebe doklad o neschopence a na vyžádání případně i předložit doklad totožnosti.

Hlavní myšlenka systému kontrol je přímočará: Zamezit zneužívání nemocenské. Pokud byste při něčem takovém byli skutečně přistiženi, hrozí vám v mírnějším případě krácení či odnětí nemocenské. Můžete si však vysloužit i pokutu ve výši až 20 000 Kč, případně výpověď ze zaměstnání.