Jídlo a pití

Kešu oříšky a zdraví

Kešu oříšky a zdraví

Kešu oříšky jsou velmi chutné, a tak mají pevné místo v jídelníčcích nejednoho z nás. Mají ale i benefity z pohledu výživových hodnot? Mezi jejich hlavní přínosy patří:

  • obsah kvalitních tuků
  • obsah kvalitních bílkovin
  • obsah minerálů a vitamínů

Kvalitní tuky

Kešu oříšky jsou výborným zdrojem zdravých tuků. Přestože v porovnání s jinými druhy ořechů není obsah nijak zásadně vysoký (pod hodnotou 50 gramů na 100 gramů potraviny), můžeme označit kešu za jeden z dobrých zdrojů tuků. Zhruba 82 % z těchto tuků navíc patří mezi zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny.

Mohlo by vás také zajímat: Semínka: proč je jíst a co obsahují

Obsah kvalitních bílkovin

Možná vás to překvapí, ale kešu ořechy mohou v rozmanitém jídelníčku sloužit také jako doplněk kvalitních bílkovin. Dle dostupných údajů se obsah bílkovin v kešu ořechách pohybuje okolo 17 gramů na 100 gramů potraviny.

Navíc obsahují celou řadu aminokyselin, takže v kombinaci s dalšími zdroji bílkovin se z tohoto pohledu jedná o velmi vhodnou potravinu.

Obsah minerálů a vitamínů

Obsahem makroživin však zdravotní benefity kešu ořechů nekončí. Můžete se u nich totiž spolehnout i na vysoký obsah různých minerálů a vitamínů. Z vitamínu za zmínku stojí zejména vitamín K, E nebo B6. U minerálů zase například vápník nebo draslík.

Vše záleží na celkovém jídelníčku

Nakonec je důležité uvést, že kešu oříšky mají spoustu zdravotních benefitů, ale musí být součástí celkově zdravého a vyváženého jídelníčku. Všechny jejich benefity se mohou naplno projevit pouze v případě, že máte správně nastavené i ostatní aspekty vašeho příjmu živin.

Zdroj: Fitnigerian.com