Snad každá žena, která se někdy pokoušela o miminko, si zajisté pamatuje ten pocit nedočkavosti při čekání na menstruaci. Mnoho žen si tak zkouší dělat těhotenské testy ještě několik dní před očekávanou menstruací. Je to ale opravdu dobrý nápad? Rozhodně ne.

  • Před očekávanou menstruací test nejspíš těhotenství vůbec neodhalí, jelikož trvá minimálně 10 dní od ovulace, než se vajíčko oplodní a tělo začne produkovat HCG.
  • Může stát, že těhotná budete, ale zárodek nakonec odejde s menstruací.  
  • Zbytečně vyhazujete peníze za těhotenské testy  

Kdy se testovat

Nejlepší je počkat, dokud Vám nebude meškat Vaše menstruace. Po nějaké době se v těle těhotné začne vytvářet HCG, na který reagují právě těhotenské testy. HCG je hormon, který je produkován v těle těhotné ženy a je dobrým indikátorem těhotenství. U prosperujícího a zdravého těhotenství by se hladina HCG měla vyvíjet následovně:  

Těhotenský týden  mlU/mL  
3. týden  5-50 
4. týden 5-428 
5. týden 18-7 340 
6. týden  1080-56 500  
7.-8. týden 7 650-229 000  
9.-12. týden  25 700-288 000  

Většina testů má citlivost na HCG 10, nebo 25 jednotek. Z toho plyne, že nejlepší čas na testování je od 5. tt týdne. Nezapomínejme, že těhotenský týden se počítá od prvního dne poslední menstruace. 

Mám pozitivní test, co teď?  

Vyšel Vám test pozitivní? Gratulujeme. Na internetu najdete velké množství návodů a kalkulaček, které Vám vypočítají například předpokládaný termín porodu. Existují také skvělé aplikace, která Vám vysvětlí, co se s Vašim miminkem v konkrétním týdnu děje. Nezapomeňte také informovat svého gynekologa. Ten Vás objedná kolem 8.tt na první těhotenskou prohlídku, kde se dozvíte mnoho důležitých informací.

Další články