Technologie

Kde je mikrofon na notebooku

Kde je mikrofon na notebooku

Mikrofon představuje nezbytnou součást vašeho notebooku. Kde ho přesně najdeme a jakým způsobem připojit mikrofon externí?

Kde najdeme v notebooku zabudovaný mikrofon

Mikrofon ve vašem notebooku může být umísten různě. Nejsnáze jej najdete s dopomocí uživatelského manuálu přímo pro vaše zařízení. Pokud tento dokument k dispozici nemáte, pokuste se jej dohledat s pomocí příslušného klíčového slova a typového značení vašeho notebooku.

V zásadě nejběžnější je umístění mikrofonu v horní části displeje. Typicky tak může být umístěn, pokud je přímo vedle něj i vestavěná webová kamera. Podívejte se rovněž na okraje těla notebooku. Některé modely notebooků mohou mít též interní mikrofon zabudovaný nad klávesnicí nebo těsně pod pantem.

Jak zapojit externí mikrofon

Připojit k notebooku lze taktéž externí mikrofon. Ten může být opatřen dvěma typy konektorů.

Jedná se o:

  • USB konektor
  • 3,5 mm jack

V případě 3,5 mm jacku se může jednat v první řadě o tzv. sloučený typ, což znamená, že na svém notebooku najdete pouze jednu zdířku 3,5 mm. Zde je potřeba rozlišit tzv. TRS koncovku nebo TRRS. V závislosti na konkrétním typu může být pro připojení nutná ještě redukce. Pro TRS nutná je, pro TRSS ne.

Analogicky obdobná logika pak platí v případě rozděleného typu. Pro mikrofon s TRRS koncovkou se musíte vybavit redukcí, zatímco pro typ TRS nutná nebude.

Proč se vyplatí spíše externí mikrofon

Pro práci lze jednoznačně doporučit nespoléhat se na interní mikrofon v notebooku. Vestavěný mikrofon bývá dimenzován tak, aby zachytil výhradně zvuky generované osobou sedící přímo před ním.Obtížně už bývá slyšet ty, kteří sedí z boku.

Stejným problémem trpí levné webkamery. Pro pohodlnou práci tak bývá víceméně nutností koupě externího mikrofonu. Kvalita výstupu bude na nesrovnatelně vyšší úrovni, vestavěné mikrofony často zachytávají i okolní ruch, případně i ruch způsobený samotným uživatelem psaním na klávesnici. Pro běžné domácí použití se hodí mikrofon s příslušnou směrovou charakteristikou.