Cestování

Kam zaletět v lednu? I v zimě si můžete udělat dovolenou

Kam zaletět v lednu? I v zimě si můžete udělat dovolenou

I v lednu si můžete udělat dovolenou. Turistů je všude méně než v hlavní sezóně a leckde panuje i mnohem příjemnější počasí a ceny. Na tři taková místa vás na následujících řádcích pozveme.

Machu Picchu, Peru

Machu Picchu asi není třeba představovat. Jedná se o jeden z divů nového světa a historické město Inků postavené ve 15. století. Nachází se asi 80 kilometrů od města Cuzco v nadmořské výšce přes 2,400 metrů. Inu, Andy. Tato archeologická památka byla zapomenuta až do začátku 20. století. Znovu objevena byla až roku 1911. Od té doby její impozantní zbytky s terasami, chrámy a observatoří jezdí obdivovat miliony turistů. Od roku 1983 je Machu Picchu naprosto po právu zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tak co čtyřicáté výročí této události oslavit jeho návštěvou?

Letenky Praha – Lima sice nepatří k nejlevnějším a počítat musíte s dlouhým letem i s přestupem v Paříži nebo v Amsterdamu, jinak má ale návštěva Peru v zimě jen samá pozitiva. Počasí možná trochu deštivější, ale s velmi příjemnými teplotami. A hlavně je tu méně turistů než v hlavní turistické sezóně. V té době byste z této unikátní památky kvůli davům neměli vůbec nic, maximálně smíšené pocity.

Velká pyramida v Gíze, Egypt

To samé lze říci i o další památce, kam vás v prosinci zveme. Velká pyramida v Gíze je jedním z klasických Sedmi divů světa a patří k největším pyramidám postaveným ve starověku. Postavil ji panovník 4. dynastie faraon Chufu ve 26. století př. n. l. jako svou hrobku. Tedy spíše nechal postavit. Odhaduje se, že na její stavbě pracovaly desetitisíce lidí po dobu asi dvaceti let. Inu, postavit jehlan vysoký přes 140 metrů se základnou 230×230 metrů, to není jen tak. Samotná pyramida je součástí komplexu v Gíze, který zahrnuje i jiné menší pyramidy a samozřejmě i slavnou Sfingu. I proto jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst na světě.

V zimě je však většina turistů pryč. Tím Gíza patří mezi top 4 destinace pro všechny, kdo zmeškali dovolenou v létě. V prosinci navíc v Egyptě vládne příjemné počasí, což dělá návštěvu pyramid i mnohem pohodlnější.

Angkor, Kambodža

Největší chrámový komplex na světě, to je něco, co určitě stojí za to vidět. Najdete jej v lokalitě Angkor v Kambodže. V 9. až 15. století tu leželo sídlo Khmerské říše a moderní výzkumy potvrdily, že šlo o největší pre-industriální město světa. Jen si představte osídlenou oblast o rozloze 3000 km2 v době Karla IV. I proto je celá tato unikátní archeologická lokalita zařazena na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Všech 1000 památek, které tu stojí, určitě navštívit nestihnete. Tu neslavnější byste však měli. Jedná se o chrám Angkor Vat. Postaven byl ve 12. století pro krále Súrjavarmana II. jako královský chrám. Už od svého založení tak je významným náboženským centrem – nejprve hinduistickým, později buddhistickým. Turisté z Evropy však bývají nadšeni především z jeho komplexní architektury, z reliéfů a impozantních vodních příkopů. Ne nadarmo se tento chrám dostal i na kambodžskou státní vlajku. Prostě státní symbol, jak se sluší a patří.

Nedá se říci, že byste sem sehnali letenky levně. Vlastně vyjdou na podobné peníze jako do Peru. Jen let je ještě o něco složitější. Počítejte s přestupy v Istanbulu a v Bangkoku. Angkor ale za to rozhodně stojí. V prosinci si tu navíc můžete užít skvělé počasí a načerpat sluneční paprsky pro zbytek sychravé středoevropské zimy. V tomto regionu je prosinec suchým obdobím s příjemnými teplotami. Návštěvě chrámů a jejich okolí tak nebrání vůbec nic, stejně jako lenošení na kambodžských plážích. Ty sice nepatří k těm světově nejproslulejším, kdo však navštívil například kambodžské ostrovy Koh Rong a Koh Rong Samloem, ten ví, že jsou doslova skvostné. Pro kombinaci poznávání starobylých památek a relaxace za šumění vln je Kambodža ideální lokalitou.