Zvířata a domácí mazlíčci

Jména pro fenky podle rasy

Jména pro fenky podle rasy

Důležitým rozhodnutím je při pořízení psa taktéž volba jména. Jak vybrat to nejlepší a měli byste v potaz brát i rasu svého mazlíčka?

Která jména se dávají nejčastěji?

Lze říci, že se jménem po psího miláčka je to do značné míry podobné jako u jmen dětí. Vybrat to vhodné je podobně zodpovědný úkol a stejně tak je zde patrný i vliv módy. Některá ovšem naopak patří i ke konzervativním stálicím.

Přehled, který dává nahlédnout do trendů v této oblasti, vzniká například díky statistikám Národního registru majitelů zvířat. Která jména v něm figurují?

Své pejsky Češi nejčastěji pojmenovávají:

PořadíJméno
1.Bety
2.Bára
3.Jesi
4.Nela
5.Sára
6.Besi
7.Mia
8.Tereza
9.Lili
10.Pegy

Inspiraci nabídne psí kalendář

Některá jména patří podobně jako v lidském světě k nestárnoucím klasikám. Co když se ale nespokojíte s tím, že váš miláček se bude jmenovat jednoduše Punťa nebo Ťapka?

Prvotní inspirací může být například psí kalendář. Ten obsahuje jména tradiční, ale i originální. Na rozdíl od toho lidského je výběr značně rozmanitý, na jediný den totiž připadají dokonce tři až čtyři psí jména. Standardizovaná podoba ale neexistuje, nemělo by vás tak zarazit, že konkrétní vybrané jméno připadá i na víc dnů.

Jméno pro psa byste měli volit v první řadě tak, aby se vám líbilo. Ohled berte ale i na to, že na něj budete muset často volat. Proto by mělo být jméno přiměřeně krátké.

Aby bylo jméno srozumitelné nejen pro vás, ale i pro zvíře samotné, jednoznačně by nemělo být zaměnitelné se žádným povelem. Například jméno pro fenku Lady je snadno zaměnitelné s povelem „lehni“. Podobně by nemělo být možné jej snadno zaměnit ani za jiná slova.

Při výběru jména nebuďte za každou cenu vtipní a nikoho neurazte

Mějte na paměti, že jméno pro vašeho čtyřnohého přítele by mělo být přiměřeně důstojného charakteru. Chodit s ním budete mezi lidi, ale například i k veterináři. Co vám připadá vtipné nebo roztomile dvojsmyslné v soukromí, to nemusí tak humorné být právě na veřejnosti.

A platí to i pro jména lidská. Víte-li, že se vaše sousedka jmenuje Marie, zvažte, zda je skutečně příhodné volat „Máňo“ i na vaši fenku. Totéž platí i pro jména nebo přezdívky členů rodiny. Chystáte-li se stejně pojmenovat psa, zeptejte se, zda to dotyčnému nevadí.

Stejně tak si promyslete, zda budete za každou cenu vtipní i s ohledem na rasu a charakter psa. Jméno Fifinka lze pochopit u čivavy, nicméně u bulteriérky by mohlo jednoznačně působit poněkud bizarně.