Zdraví a krása

Jdou čmelíci na člověka?

Jdou čmelíci na člověka?

Čmelík je roztoč, který napadá drůbež a v tuzemsku se s ním nejčastěji setkáváme jako s parazitem útočícím na naše slepice. Může se však stát, že si jako své oběti vybere i savce? Jdou čmelíci na člověka a měli byste se jich obávat? V následujícím článku vám odpovíme na tyto otázky.

Záleží na okolnostech

Jak bylo řečeno již v samotném úvodu článku, hlavním cílem čmelíků je drůbež. Dostává se do jejich hnízd a zejména svojí noční aktivitou způsobuje celou řadu problémů. Na člověka za normálních okolností neútočí, ale i přesto může tato situace nastat. Nejčastějším důvodem je nedostatek hostitelů. V případě, kdy čmelíci nemají pro svůj život dostatek prostředků, mohou totiž přeskakovat na savce v podobě vašich domácích mazlíčků nebo dokonce přímo na člověka. Dalším zásadním faktorem může být jejich výrazné přemnožení. Zatímco za normálních okolností nemají důvod opouštět svůj prostor, v případě přemnožení je jejich únik například ze slepičích kurníků podstatně pravděpodobnější.

Mohlo by vás také zajímat: Jak si pes vybere pána

Jaké jsou následky?

Možná se tedy ptáte, jak poznat, že jdou čmelíci na člověka a jak se ve vaší domácnosti může tento parazit projevit. Odpověď je poměrně jednoduchá, zatímco v první fázi je výskyt tohoto parazita relativně nenápadný, později se projevují zejména jeho štípance silným zarudnutím, vyrážkou nebo dokonce alergickou reakcí.

Naštěstí platí fakt, že bez prostředí které čmelíkům vyhovuje (zmíněná přítomnost drůbeže), se nedokáží dále běžně reprodukovat. Postupně tak dojde k jejich vymření i bez podstatného zásahu. Stěžejní je však samozřejmě zajištění zničení zdroje jejich výskytu a dodržení přísných hygienických pravidel.

Zdroj: healthline.com