Technologie

Jaký tmel na karosérii

Jaký tmel na karosérii

Chystáte se lakovat karosérii? V takovém případě jistě víte, že ještě před samotným procesem lakování je nutností vyrovnat rozličné nerovnosti a prohlubeniny, jež se na ní nachází. K tomu se využívají různé druhy tmelů, které je třeba volit až po důkladné úvaze, aby bylo dosaženo žádoucího výsledku.

Běžné tmely na karosérie a jejich využití

Jaké jsou čtyři nejpoužívanější druhy stěrkových polyesterových tmelů, které se na karosérie užívají?

  • Jedním typem je tmel se skelným nebo karbonovým vláknem, když s prvním z nich se dnes setkáme jen výjimečně. Tmel s karbonovým vláknem disponuje v porovnání s ním lepší brousitelností a je pevnější. Tyto dva druhy tmelu slouží primárně ke tmelení dílů, které již byly svařovány, vyklepávány nebo opravovány za vysokých teplot. Největším pozitivem tmelů s vláknem je, že umí zpevnit materiál, který mohl být opravou oslaben.
  • Tmel s hliníkovým práškem je vhodný k odvodu tepla z podkladu. Užívá se jako izolační vrstva, běžně leží na vrstvě tmelu s vláknem nebo na středním tmelu. Zpravidla se používá na střechách, discích, kapotách či v motorovém prostoru.
  • Střední tmel se řadí mezi nejpoužívanější. Je vhodný k zarovnání nerovností do 3 mm. Podtypem je antikorozní střední tmel, který má přídavek látek proti rzi. Využívá se na menší plochy bez základové barvy.
  • Dokončovací tmel slouží na závěr k zarovnání malých nerovností, a proto se nanáší nejvýše ve vrstvě 1 mm. Někdy je dokonce možné užít ho přímo pod lak bez použití plniče.

Tmely podle materiálu

Jiné rozlišení tmelů je podle materiálů, na něž jsou určeny, jak ukazuje následující tabulka.

Druh tmeluUžití
Tmely na plastyVhodné ke tmelení nárazníků, lišt a dalších plastových dílů. Tyto tmely jsou pružné a nepraskají.
Odlehčené tmelyJsou vhodné na velké plochy, kde je třeba zvážit váhu tmelu. Kvůli nízké váze ideální pro závodní auta, letadla nebo motocykly.
Dvousložkové stříkací tmelyHodí se na rozsáhlejší plochy. Aplikují se pomocí stříkací pistole nebo spreje.