Bydlení a zahrada

Jaké jsou rozdíly mezi finskou saunou a infrasaunou

Jaké jsou rozdíly mezi finskou saunou a infrasaunou

Sauny jsou tisíce let využívány k detoxikaci a očistě těla, stejně jako k navození pocitu klidu a pohody. Odborníci na zdraví se jednoznačně shodují na tom, že čas strávený v sauně přináší hmatatelné zdravotní výhody. Jaké jsou hlavní rozdíly zmíněných saun?

V dnešní době je možné vybrat si mezi tradiční finskou saunou, která využívá jako zdroj tepla saunová kamna, nebo infrasaunu, která naopak využívá infračerveného záření. Obě sauny prohřívají tedy tělo, ale každá jiným způsobem. Liší se ale také v používání, způsobu saunování, potřebě ochlazení a odpočinku. Pojďme to krok po kroku rozebrat.

Tradiční finská sauna

Historie

Jedna z prvních finských saun byla nalezena v severním Skotsku. Její stáří je odhadováno na více než 4 tisíce let. V té době se k vyhřátí takové sauny využívaly nahřáté kameny nad rozžhaveným uhlím nebo dřevem. Je tedy patrné, že finské saunování je historicky velice bohaté. 

Dnešní provoz

Ohřívání novodobých saun probíhá pomocí topného tělesa, které funguje na elektriku. Fajnšmekři však i dnes dávají přednost vytápění dřevem. Termostat automaticky udržuje stálou teplotu, která by se měla pohybovat v rozmezí od 90 do 110 °C.

Způsob fungování

Finská sauna funguje na principu nepřímého působení tepla na tělo. Horká kamna ohřívají vzduch, který zahřívá pokožku. Vlivem těchto vysokých teplot se v lidském organismu začnou rozšiřovat cévy a zrychlí se dechová a srdeční frekvence. Aby se tělo ochladilo, začne vylučovat pot spolu s toxiny a přebytečnou solí. 

Vlhkost vzduchu by měla být mezi 2 až 5 % (proto se někdy také říká „suchá sauna“). Poléváním kamenů lze vlhkost zvýšit, ale nemělo by se to přehánět. Vzduch v takové sauně by měl být převážně suchý. 

Novodobá infrasauna

Historie

Alternativou k tradiční finské sauně se v posledních letech stala tzv. infrasauna, která vzala svět funkční medicíny útokem. Mechanismus infrasauny si v roce 1965 nechal patentovat japonský doktor Tadaschi Ishikawa. Historie infrasauny tak není ani rozsáhlá, ani tak působivá, jako v případě její starší finské sestry. 

Způsob fungování

Infračervené paprsky pracují s teplotou vzduchu okolo 45 až 60 °C. Infrazářiče tak neohřívají vzduch na vysoké teploty, jako je tomu v případě finské sauny, ale pronikají hluboko do vašeho těla, a to přímo prohřívají. Díky tomu dochází k intenzivním pocení, které je vzhledem k nižší teplotě šetrnější pro tělo. 

Spolehlivé infrazářiče

Podle většiny odborníků má naprosto zásadní vliv na vaše zdraví kvalita infrazářičů, kterých je na trhu opravdu bezpočet. V přírodě je infrazáření třísložkové, proto i infrasauny obsahující všechny tyto složky (v obchodech označeny jako celospektrální) jsou k saunování nejvhodnější.

  • IR-A (blízké záření): pronikne nejhlouběji do těla a má největší blahodárné léčivé účinky.
  • IR-B (střední záření): stimuluje svrchní část pokožky, uvolňuje svaly a zvyšuje krevní oběh.
  • IR-C (dlouhé záření): prohřívá vnější část těla a je vhodná k relaxaci. 

Srovnání

TRADIČNÍ SAUNAINFRASAUNA
Teplota vzduchu95–110 °c20–55 °c
vlhkost vzduchu2-5 %30-50 %
Pocenípři vysoké teplotě vzduchupři relativně nízké teplotě vzduchu
Páralze regulovat vodou na kamenynelze regulovat
Čas spuštěníaž 40 minutihned
Čas relaxaceaž 15 minut s následným ochlazenímaž 40 minut s následným vlažným opláchnutím
Opakováníaž 3x denně1x denně
Náklady na energii6 kwh1-2 kwh

Saunovací cyklus

Finská sauna

Obvyklá doba saunování ve finské sauně se pohybuje okolo 15 minut, ale hodně záleží na teplotě vzduchu a na místě, kde sedíte. Nejvhodnější poloha je vleže nebo vsedě s nohama nahoře, pokud tomu tak není, vzniká mezi jednotlivými partiemi těla velký teplotní rozdíl. Po saunování by mělo dojít k prudkému ochlazení a následné relaxaci. Celý proces lze během jednoho dne opakovat až 3x. 

Infrasauna

Cyklus v infrasauně lze prodloužit až na 45 minut, a to díky příznivější teplotě. Poté by mělo dojít k opláchnutí těla vlažnou vodou a odpočinku. Procedura by se v jeden den neměla opakovat.

Tip: Vždy se řiďte svými pocity, pokud se vám hůře dýchá nebo vás začne pálit nějaká část těla, saunu rychle opusťte. Pocit v sauně zkrátka nesmí být nepříjemný. 

Výhody a nevýhody finské sauny

VýhodyNevýhody
Zdravotní benefity prokázané mnoha studiemi.Živná půda pro bakterie, choroboplodné zárodky a plísně.
Podpora nejen zdraví, ale i sociálních kontaktů.Energeticky až 3x náročnější.
Vytváří pozitivní druh stresu pro tělo.Z hlediska údržby vyžaduje pečlivé čištění.
Klasika s mnohaletou tradicí.Nutnost umístit v místě, které lze odvětrávat.
Dlouhá doba vyhřívání.
Pot je složený s 97 % vody a 3 % toxinů.

Výhody a nevýhody infrasauny

VýhodyNevýhody
Infračervené teplo proniká přímo do těla, ale mnohem šetrnějším způsobem.Nedostatečná tradice a s tím spojený omezený výzkum.
Zabere mnohem méně místa.Potencionální rizika elektromagnetického pole (emp).
Nepotřebuje odvětrávání a lze ji umístit i do obýváku.
Kvalitní infrazářiče jsou připraveny hned po zapnutí (levnější varianty do pár minut).
Mnohem levnější provoz.
Pot obsahuje 80 % vody a 20 % toxinů.

Okolo infrasaun panují obavy ohledně možného škodlivého vystavení EMP, které však nebyly zaznamenány v žádné lékařské literatuře. Někteří odpůrci infrasaun však upozorňují na nepřímé důkazy o tom, že dlouhodobé vystavování magnetickým polím podporuje některá zdravotní rizika. 

Prokazatelné zdravotní benefity

Oba dva typy saun mají pozitivní vliv na fyzické i psychické zdraví. Obě vás budou hýčkat, ale každá jinak a každá je vhodná pro někoho jiného. 

Finská sauna

Saunování je spojeno se sníženým rizikem náhlé srdeční smrti, ale také se sníženým rozvojem psychotických poruch. Pravidelné saunování navíc zlepšuje náladu, čistí pleť a působí jako prevence proti celulitidě.

Zajímavost: Podle výzkumů snižuje časté saunování rozvoj Alzheimerovy choroby až o 65 %.

Infrasauna

Pravidelné vystavování infračerveným paprskům snižuje riziko deprese, vede k výraznému snížení bolesti a předchází chronickému únavovému syndromu. Navíc léčí jizvy, ekzémy a akné. Ocení to sportovci před, ale také po sportovním výkonu.

Na co se zaměřit před tím, než vyrazíte nakupovat?

  • Jaký je váš rozpočet?
  • Plánujete saunu využívat uvnitř nebo venku?
  • Pro kolik lidí bude určena?
  • Bude v blízkosti sauny voda (např. jezírko)?
  • Máte nějakou představu o povrchové úpravě (vzácné dřevo, plast apod.)?
  • Jsou nějaká specifika, které v sauně oceníte (okno, aromaterapie, zvukový systém)?
  • Trpíte nějakým onemocněním? 

Závěrem

Nejspíš existuje důvod, proč jsou tradiční sauny v diskuzích na internetu mnohem oblíbenější než infrasauny. Pomáhá k tomu dlouholetá tradice a fakt, že například Finsko, kde je saunování téměř náboženským kultem, je jedním z nejméně nemocných národů na světě. Velmi často se na internetu objevují názory, že „finská sauna je prostě stará dobrá klasika“. 

Ohledně infrasaun podléhají lidé často dezinformacím, ale najdou se i tací, kteří si ji naopak nemohou vynachválit „neměnila bych infrasaunu, je vhodná pro děti, můžu ji mít v bytě a má minimální spotřebu”. Nakonec i podle výzkumů může infrasauna poskytnout stejné výhody jako tradiční finská sauna.

Zdroje

https://www.spotrebitelov.cz/clanky/infrasauna-vs-finska-sauna-prehledne-srovnani/

https://www.relaxeo.cz/infrasauna-vs-finska-sauna-jake-jsou-rozdily/