Zvířata a domácí mazlíčci

Jak zařídit akvárium pro Bettu

Jak zařídit akvárium pro Bettu

Bojovnice pestrá neboli betta je ideální rybkou pro akvaristu-začátečníka. Jak jí vybavit akvárium, aby se v našich podmínkách cítila dobře?

Jak vybavit akvárium pro bettu

Pokud budeme zakládat nové akvárium, měli bychom si uvědomit, že nejmenší velikost akvária je vhodná pro samotnou bettu, případně pro šneky nebo krevety. V případě, že budeme chtít bettu chovat s dalšími druhy ryb, akvárium musí být větší, doporučeno je alespoň 30 litrů.

Bettu chovat spolu s dalšími druhy lze, jde o rybu velmi klidnou a snášenlivou. Většinou se nicméně nedoporučuje mít ve společné nádrži dva samce.

Bojovnice vyžaduje teplotu kolem 26 °C, proto by v akváriu nemělo chybět topení. V akváriu by měla být též umístěna filtrace. Filtrace může být i slabší. Bettárium lze libovolně osadit rostlinami. Bojovnice pestrá rozhodně ocení, pokud budou osázeny hustě.

Zkontrolovat nezapomeňte ani další parametry:

  • tvrdost vody
  • hodnota pH

Tvrdost by se optimálně měla pohybovat v rozmezí 5 a 15. Vhodná hodnota pH činí 5 až 7.

Jaké akvárium pořídit pro bojovnici pestrou

Betta splendens neboli bojovnice pestrá, nazývaná též zkráceně betta, je ryba, která pochází z pořádu labyrintek. Má tedy tzv. labyrint neboli dýchací orgán, který jí umožňuje dýchat vzdušný kyslík. Může tedy žít i v teplých, stojatých vodách nebo ve vodách, kde není dostatek kyslíku.

Její původní domov je v jihovýchodní Asii v řece Mekong. Zejména samečci se však pro svoje překrásné zbarvení s výraznými ploutvemi stali i součástí mnoha akvárií. Jak má takové akvárium pro bettu, zvané též bettárium, vlastně vypadat?

Pozor, zcela zásadním omylem je pořizování kulatého akvária. To sice působí dekorativně, nicméně pro rybu se jedná o vysoce nepřirozené prostředí. Absence plochých stěn jí může způsobit dezorientaci. Koule jsou navíc většinou tak malé, že je odborníci teoreticky doporučují nejvýše pro několik neonek, ale už ne například pro oblíbenou zlatou rybku nebo právě bettu.

Dále bychom se tedy měli zamyslet nad objemem celé nádrže. Nejmenší vhodná velikost našeho budoucího bettária by měla činit přibližně 20 litrů.