Technologie

Jak vyrobit odsávání pilin

Jak vyrobit odsávání pilin

Dřevo je krásný přírodní materiál, jeho vlastnosti jej předurčují k širokému využití. Ze dřeva se vyrábí nespočet výrobků a mnohé z nich vznikají přímo v domácích dílničkách kutilů nebo dokonce přímo v jejich bytech. Při zpracování dřeva ale vznikají piliny a s těmi už tak snadné pořízení není. Leckoho napadne, že je možné piliny hned při vzniku vysávat. Má to ale háček, pokud použijete klasický vysavač, velmi brzy dojde k zahlcení jeho filtru. Mnohem lepším řešením je sestrojit si cyklonový odlučovač. Je to ve skutečnosti velmi snadné.

Co chceme sestrojit?

Cílem je sestrojit odlučovač pilin, který bude možné připojit k domácímu vysavači a vznikající piliny odsávat beze strachu z ucpání filtru. Jedná se v podstatě o připojení sběrné nádoby v podobě soudku, která bude sloužit jako mezidíl, a ve které s budou hromadit piliny. Do samotného vysavače žádné piliny nepůjdou a nebude docházet k ucpávání jeho filtru.

Co budeme potřebovat?

Kromě vysavače budeme tedy pro sestrojení účinného odsávání piliny potřebovat následující prvky:

PořadíPrvek
1.Soudek nebo barel o objemu 50 l (ideálně kovový)
2.Desku z dřevotřísky
3.Plastové koleno
4.Hadice
5.Tmel
6.Bruska


Jak postupovat?

Prvním krokem při výrobě odlučovače je vyřezání takového tvaru desky, který půjde pomocí tmelu na sud nalepit tak, aby vzniklo opravdu vzduchotěsné spojení. Je to zásadní k tomu, aby se uvnitř udržel podtlak.

V desce je potom třeba vytvořit dva otvory. Jedním bude procházet koleno tak, aby jeho ohnutí bylo na vnitřní straně desky. Díky tomu vznikne potřebný cyklónový efekt. Do druhého otvoru napojíme hadici a připojíme k vysavači. V této konfiguraci umožní odlučovač odsávání pilin, aniž by docházelo k zanášení filtru vysavače.

Pro ještě lepší využití je možné umístit ke vstupnímu otvoru magnety, které pomohou separovat kovové zbytky typu kovových pilin, špon, matiček, šroubků apod.