Tenké pláty vyráběné ze včelího vosku se nepoužívají pouze k výrobě základních točených svíček, ale primárně se jedná o produkt, který potřebují včelaři. Tyto pláty jsou důležité při včelaření, které je založené na rámkové metodě. Pomocí plátů lze med získávat mnohem rychleji a efektivněji. Tyto pláty je možné zakoupit již hotové, nemusí však vždy odpovídat rozměrům rámku, proto je dobré mít na ně připravený kompatibilní lis, který lze vyrobit svépomocí. Jak na to?

Výhody a použití mezistěn

Mezistěna je vyrobená z přírodního vosku. Jedná se o plát se speciálním hexagonálním reliéfem, který je nutné pevně spojit s rámkem. Rámek je vybaven drátky, na které se mezistěna teplem nataví. Důvodem užívání mezistěn je podpořit tvorbu medu, který se ukládá do voskových pláství. Pokud včelaři používají rámky bez mezistěny, dá to včelám mnohem více práce rámek zaplnit a uložit do něj med. Hlavní výhody užívání tohoto polotovaru tak zahrnují:

  • rychlejší výstavbu pláství – dělnice nemusí stavět základ, ale rovnou připravují plástve
  • správné vymezení prostoru – jelikož jsou jednotlivé rámky plošně odděleny, mají včely tendenci stavět ve směru, který potřebujeme
  • správný tvar buněk – hexagonální vzor definuje, jaký typ buňky mají včely stavět

Výroba a postup přípravy mezistěny

Chcete-li si vyrábět vlastní mezistěny, budete k tomu potřebovat lis. Pokud budete dále mezistěny ukládat do vlastních rámků, je optimální lis vyrobit tak, aby odpovídal právě jejich rozměrům. Výroba lisu na mezistěny musí být založena na procesu lisování samotného produktu. Lisování by mělo probíhat ochlazením teplého vosku ve formě s hexagonálním vzorem, tzn. že je v podstatě potřeba plošný lis s dostatečným přítlakem, který vosk zchladí a zároveň vytvaruje.

Výroba formy a lisu

Formu je možné vyrobit z tvarovatelných plastů, je však potřeba zajistit, aby se jednalo o plast, který je vhodný k použití v potravinářství. Jako vzor postačí plát, který pořídíte ve včelařském obchodě. Pro jednoduché zalisování staří vyrobenou formu osadit do rámu a zatížit, náročnější proces pak již vyžaduje těžší kovové deky, na které se forma upevní, ideálně s chladícím tělesem.

Další články