Ostatní

Jak vyrobit lis na brikety

Jak vyrobit lis na brikety

Tuhá paliva pro běžné vytápění v odpovídajících kotlích mohou být různého původu. Vedle komerčních produktů se zaručenou hořlavostí, mezi které nejčastěji patří uhlí či brikety, je možné si tuhá paliva vyrábět také podomácku, zejména v případě, že máte přístup k odpadním surovinám, jako jsou piliny či štěpka. Ty je možné doplnit odpadním papírem a vyrobit si domácí brikety s velmi dobrými vlastnostmi. Způsobů, jak si vyrobit lis na brikety, je hned několik, obvykle záleží na tom, jaký objem zpracovávaného paliva máte k dispozici a jak náročnou technologii hledáte. Lis může být:

  • ruční
  • mechanický
  • hydraulický
  • elektrický

Hledáte-li finančně nenáročnou variantu, představuje ruční lis na brikety ideální volbu, jak tedy na nej?

Co je potřeba k výrobě ručního lisu na brikety

Nejjednodušší způsob, jak doma vyrobit lis na brikety, je prostřednictvím formy. Výsledný produkt lisování, tedy briketa, je v podstatě vyschlou zalisovanou směsí piliny a papírové kaše. K té nejlépe poslouží starý papír, který nadělíte na malé kousky, smícháte s vodou a rozmixujete na homogenní kaši. Do vzniklé směsi se následně v požadovaném poměru přidají piliny, případně je možné také využít štěpku (jednotlivá zrna štěpky jsou ovšem poměrně velká a vzniklá briketa by nemusela hořet rovnoměrně).

Mohlo by vás také zajímat: Jak okořenit pstruha

Čím brikety zalisovat

Břečka na výrobu briket by měla být formována ideálně za působení tlaku, který pomůže vytlačit přebytečnou vodu a urychlí vysýchání. Nejjednodušší nástroj je v tomto případě ruční lis, který si můžete vyrobit doma.

Jak vyrobit lis na brikety pro ruční zpracování

Ruční lis je v podstatě tvořen dvěma částmi – formou a raznicí, které snadno vyrobíte ze dvou trubek z pevného plastu s lícujícím průměrem – jednu bude potřeba zasunout do druhé. Vnější trubka o průměru odpovídajícím požadovanému průměru brikety sloužící jako forma by měla být se snímatelným dnem a odvodnými kanálky (ty lze vytvořit navrtáním po stranách). Vnitřní trubka s pevním dnem by měla sloužit jako raznice. Výroba brikety pak spočívá v naplnění formy a zalisování. Takto řešenou formu s robustnější raznicí je možné použít i do dalších typů lisů.

Zdroj: Wikihow.com