Zdraví a krása

Jak vypadá pozitivní antigenní test

Jak vypadá pozitivní antigenní test

S koronavirovou pandemií vstoupila do života Čechů řada dříve dosud nezvyklých opatření, jako roušky nebo pravidelné testování. Jak se správně otestovat a jak vyhodnotit pozitivní antigenní test?

Jak testovat a jaká je spolehlivost

Antigenní testy představují vhodnou metodu pro celoplošné testování. Použitelné jsou i pro laickou veřejnost. Nazývají se antigenní podle metody, kterou používají: Detekují antigeny (bílkoviny) na povrchu viru.

Výhodou testu je, že dodává rychlou odpověď ohledně možné pozitivity testu. Vyhodnocení testu trvá přibližně 15 až 30 minut. Nevýhodou je, že výsledek testování není úplně průkazný. Senzitivita testů dostupných v tuzemsku se pohybuje v rozmezí 81 % až 98 %.

Negativní test tak ještě nemusí značit nepřítomnost nákazy. Pro kompletní potvrzení aktuálního zdravotního stavu je nezbytné absolvovat přesnější PCR test.

Jak vyhodnotit antigenní test

Metoda testování je stejná jako u PCR testu, tedy výtěr nosní dutiny speciální tyčinkou. Vzorek se následně nanese na testovací kazetu. Po 15 až 20 minutách odečtěte s pomocí barevných proužků výsledek.

Na testovací kazetě se v první řadě objevuje proužek s označením C (kontrolní ryska), který by měl být přítomen vždy. Objeví-li se na testu druhý proužek pod písmenem T (ryska testovací), znamená to, že test je pozitivní. Pak je nutné nemocného co nejrychleji izolovat. Absence této rysky sděluje, že test je negativní.

Jestliže se objeví pouze testovací proužek, ale ten s písmenem C nikoli, test je neplatný. Znamená to, že byste měli testování opakovat.

Metody testování na covid-19

Běžná inkubační doba onemocnění covid-19 je 2–14 dnů od expozice. První příznaky se objevují cca 3-5 dnů od nakažení, a to od velmi mírných až po závažné projevy. Je proto jednoznačně žádoucí snažit se šíření nákazy omezit.

V Česku se v současné době uplatňují dvě metody pro zjištění nákazy koronavirem. Jedná se o:

  • PCR testy
  • antigenní testy