Zdraví a krása

Jak vypadá pochva po porodu: změny ve 3 fázích

Jak vypadá pochva po porodu: změny ve 3 fázích

Porod je jedním z nejdůležitějších a nejnáročnějších okamžiků v životě každé ženy. Tělo během těhotenství a hlavně i během porodu prochází řadou změn a adaptací, aby bylo schopno porodit zdravé dítě. Jednou z nejvíce postižených oblastí je pochva ženy. Mnoho žen se ptá: „Jak vypadá pochva po porodu?“ Pochva po porodu je zvětšená, nateklá, roztáhnutá a mnohdy i zhmožděná. Pokud došlo k nástřihu, budou na ni vidět švy po šití. Vlastnosti pochvy se liší v průběhu všech fází po porodu a těmi jsou:

  • akutní fáze
  • subakutní fáze
  • chronická fáze

Akutní fáze porodu

  • Tato fáze nastává ihned po porodu a může trvat obvykle 2 až 3 dny. Pochva může být velmi citlivá a nateklá. Její velikost se může zvětšit i o několik centimetrů. Mohou se na ni objevit modřiny a může v průběhu prvních dnů i krvácet.

Subakutní fáze

  • Subakutní fáze následuje po akutní fázi a trvá obvykle 2 až 6 týdnů. Během této doby se pochva začne zmenšovat a vracet do svého normálního stavu. Krvácení by mělo postupně ustávat a modřiny blednout.

Chronická fáze

  • Jedná se o poslední fázi, kdy po porodu mění pochva své vlastnosti a může trvat několik měsíců. Během této doby by se pochva měla úplně zahojit, stáhnout do normálního stavu a měly by zmizet veškeré modřiny.

Mohlo by vás také zajímat: Velmi aktivní miminko v bříšku

A pokud vás zajímá otázka, zdali se po zhojení pochva vrátí do naprosto původního stavu, jako byla předtím, odpověď není jednoznačná. Vše závisí na průběhu porodu a vašich genetických predispozicích. Možná řešení nespokojenosti jsou poté cvičení zaměřené na danou oblast či laserové omlazení pochvy.

Je důležité mít na paměti, že každé ženské tělo je jiné a od toho se odvíjí i hojení pochvy po porodu a její vzhled. S kvalitní péčí a vhodnými opatřeními je možné dosáhnout obnovení do co nejlepšího stavu.

Zdroj: Whattoexpect.com