Jak už tomu někdy bývá, nemoc nechodí po horách, ale po lidech. Mezi nepříjemné a současně poměrně časté zdravotní komplikace patří nachlazení, chřipky a další podobná onemocnění. Ty jsou často doprovázeny nadměrnou tvorbou hlenů v nose, v krku či na průduškách. Hleny v krku jsou velmi nepříjemnou záležitostí, neboť působí dráždivě. Člověk se je přirozeně snaží vykašlat, někdy to ale není snadné. Jak na to?

Vlhko jako důležitý parametr

Hlenů se budeme zbavovat lépe, pokud budou naše sliznice navlhčené. Vycházejte proto vždy z toho, v jakém prostředí se celý den pohybujete. Vyvarujte se použití klimatizacie a obecně se snažte vyhýbat suchému vzduchu. Ten totiž sliznici vysušuje a v důsledku toho se tak zvyšuje i produkce hlenu. Zvlhčujte ideálně vzduch v interiéru, kde se pohybujete, pomocí zvlhčovače vzduchu. Vždy přitom ale dbejte na čistotu a dobrý stav vašeho zvlhčovače. Plíseň, která se v něm může utvořit, by mohla vést k zanesení infekce do organismu.

Je také třeba mít dostatečný příjem tekutin. Pijte čaje, výborný je ale i kuřecí vývar. Účinnými přísadami do čajů jsou citron a také med. Ne náhodou obsahují léky na suchý kašel stejné aktivní látky, které najdeme v medu. Rozhodně si odpusťte alkohol, kávu nebo slazené nápoje.

Inhalace

V případě, že i přes veškerou snahu hlen sedí stále na sliznici a nechce se pohnout, je na čase vyzkoušet inhalaci. Na inhalování vám postačí jedna velká varná mísa, do které dáte vroucí vodu a přísady, které pomohou s odstraněním hlenu. O některých z nich jich byla řeč.

  • Med
  • Citron
  • Eukalyptus
  • Mentol
  • Kafr
  • Rostlinné esenciální oleje

Inhalace těchto látek pomáhá hleny uvolňovat a člověku se díky tomu dříve uleví. Jako vždy ale platí jedno hlavní pravidlo: pokud se stav delší dobu nelepší nebo se naopak i přes výše uvedené zhoršuje, je na místě vyrazit k lékaři. To samé platí, pokud vykašláváme spolu s hlenem i krev.

Další články