Bydlení a zahrada

Jak vybrat řemeslníka nebo firmu

Jak vybrat řemeslníka nebo firmu

Někdy je prostě lepší nechat práci profesionálům. Ušetříte si čas a dost možná taky starosti. Jak se ale dostat k firmě nebo řemeslníkům, kteří opravdu umí a na které je spoleh? To vám prozradíme v následujícím článku. 

Plánujte s předstihem 

Jsou náhlé havárie, na které se předem zkrátka nepřipravíte. Potrubí dokáže prasknout ve zlomku vteřiny, kotel vypoví službu během nejchladnějšího večera v roce. Pokud se ale chystáte rekonstruovat, bude lepší plánovat dopředu. Řemeslníků ubývá, a navíc mají kvůli vysoké poptávce plné ruce práce, takže si na termín realizace nějakou dobu počkáte. 

Co takhle známý známého

Spokojené ohlasy předchozích zákazníků vám toho hodně napoví. A o to víc, pokud je to pozitivní hodnocení od někoho, koho znáte. Řešili vaši přátelé nebo soused podobný problém s opravami jako vy a teď si libují? Pozvěte je třeba na oběd a vyžádejte si na šikovného řemeslníka kontakt.

Rozeznejte poctivé fachmany

Konečně vám do oka padla nějaká firma? Téměř hned od první zprávy snadno poznáte, jestli se vám spolupráce vyplatí. Dodavatel by měl komunikovat slušně a sám nabídnout osobní schůzku, na které si místo rekonstrukce obhlédne. Zároveň vám navrhne přibližný termín začátku a dokončení práce i cenovou nabídku. Když řemeslníci dorazí na smluvený čas a vždy po sobě uklidí, máte v podstatě vyhráno. Solidní firma vás navíc upozorní na problémy, které během práce vzniknou, a odstraní veškeré nedodělky.

Smlouva základ úspěchu

Před samým začátkem prací nezapomeňte na dobře zpracovanou smlouvu o dílo. Ta se vám bude hodit v případě reklamace a bývá v ní uveden harmonogram spolu s detailním popisem práce, použitý materiál, zahrnuje co nejpřesnější kalkulaci a specifikuje způsob platby. Po dokončení rekonstrukce vás čeká podpis předávacího protokolu. Ten ale podepište pouze v případě, že neobjevíte žádné nedostatky.  

Důvěřuj, ale prověřuj

I přes spolehlivé doporučení na firmu nebo řemeslníka neuděláte chybu, pokud si dodavatele ověříte na internetu. Nejdřív si dodavatele zkontrolujte v živnostenském rejstříku, nemůže totiž vykonávat práci, ke které nemá oprávnění. Nevěšte ale hlavu v případě, že u něj nenajdete potřebnou živnost. Je možné, že k zajištění práce využívá subdodavatele, který takové oprávnění má.

Dál vás budou samozřejmě zajímat reference a případně i fotografie už proběhlých realizací. Hledání vám usnadní specializované portály jako NejŘemeslníci.cz. Po zadání IČO nebo názvu firmy se vám zobrazí profil dodavatele společně s ověřeným hodnocením, díky kterému najdete ty nejlepší pracanty.