Sport a cvičení

Jak vybrat kopačky pro začínajícího mladého fotbalistu

Jak vybrat kopačky pro začínajícího mladého fotbalistu

Fotbal je velmi oblíbeným sportem, kterému hlavně kluci propadají již v brzkém věku. Proto také často přijde na věc i nákup prvních kopaček, které jsou nezbytností. Na co se zaměřit při výběru? Jaké budou nejlepší právě pro vašeho nadějného sportovce?

Správná podrážka pro správný terén

Nejdůležitější na kopačkách jsou kolíky či špunty. Ty se liší podle toho, na jaký povrch jsou určeny, aby byli stabilní a přilnavé. Na přírodní suchou trávu jsou lisovky s označením FG, které jsou nejčastější volbou, nebo ty s označením AG přímo pro umělou trávu. Kolíky se značkou SG jsou vhodné pro mokrý přírodní povrch, běžná bota se na něm chová jinak a hra by byla zbytečně znehodnocena. Na umělé povrchy se více hodí turfy TF, které zvládnou i pevný, nízký přírodní povrch,

Výrobci dnes už kombinují možnosti a seženete tak i kopačky MG (popř. FG/MG) pro více povrchů, které vám ušetří za jeden pár navíc. Poradí si jak s umělým, tak s přírodním povrchem. Pokud jsou totiž kopačky použity na nesprávném terénu, tak se svaly a klouby více namáhají, hrozí zranění a při jejich reklamaci můžete mít smůlu. Je tedy dobré si zjistit, jaký povrch bude v místě, kde bude vaše dítě hrát.

Samotnou kategorií jsou sálovky, vhodné do vnitřních prostor, které fotbalisté využívají v zimě v hale nebo třeba pro změnu během běžného tréninku. Je tedy dobré počítat i s jejich koupí. Pro venkovní hraní ale vhodné nejsou a nelze jimi nahradit kopačky.

Materiál

Kůže

Kůže je klasika a mnoho sportovců na ni nedá dopustit, ačkoli si trochu připlatíte a musíte o boty více pečovat, aby vydržely. Na oplátku se ale dokážou nejlépe přizpůsobit a roztáhnout podle individuálních potřeb každé nohy. Dnes už navíc není problém koupit kožené kopačky, které odolávají i vodě a neztěžknou v případě vlhkého počasí.

Syntetické materiály

Syntetické materiály jdou ale tryskem kupředu a v mnohém již kůži dohánějí. Navíc nabízí více designových možností, což minimálně děti ocení. U levných modelů ovšem může být výrazně nižší prodyšnost. a neprošlápnou se tak snadno, jak můžete potřebovat. Najdete také pletené kopačky ze syntetiky, které se dobře přizpůsobí a mohou noze zajistit lepší a pevnější oporu. Hustota a tloušťka povrchu boty může být díky 3D pletení různá pro lepší dynamiku, prodyšnost i pevnost.

Ať vyberete jakékoliv kopačky myslete také na to, aby měly kvalitní vložku. Opět zmiňme prodyšnost a také pohodlí, které je pro hráče fotbalu a jeho nohy velmi důležité. Jen tak můžete dosáhnout výsledků a také toho, že vašeho malého fotbalistu to nepřestane hned bavit.

Velikost

Nejlepší je si kopačky vyzkoušet a opravdu se v nich projít či proběhnout. Bota musí sedět, neškrtit a zároveň musí nohu chránit a být jí pevnou oporou. Vnitřní stélka by měla být zhruba o 0,5 cm delší, než je chodidlo, rozhodně se nevyplácí kupovat větší, že do nich dítko doroste. Naopak by pro něj byly boty nepohodlné a běhání po hřišti by bylo spíše utrpením.

Tkaničky

Pomocí nich botu doupravíte přesně pro nohu, aby krásně seděla. Existují i verze bez zavazovacích tkaniček, u těch ale musí kopačky sednout na chodidlo doslova jako ulité. Nemáte u nich žádný prostor pro utažení nebo povolení. Pro dítě, kterému noha stále ještě roste jsou rozhodně vhodnější tkaničky.

Široký nárt je při koupi bot často na obtíž. U kopaček někdy najdete modely přímo určené pro širokou nohu. Zaručeně je ale lepší sáhnout po kožených kopačkách, které dají noze prostor a nebudou ji utiskovat, ale pevně obepínat, přesně jak potřebuje noha, která je nosí. Na trhu jsou i kopačky kombinované, které mají kůži v místech, kde je třeba se chodidlu přizpůsobit a syntetické části dodají oporu.

Zdroje: https://www.r-gol.com/cs/kopacky, https://www.r-gol.com/cs/kopacky-nike