Lifestyle

Jak uvázat draka

Jak uvázat draka

Nechat vlát draka, kterého jste si sami sestavili je jak pro Vás, tak i pro Vaše ratolesti krásným zážitkem. Ve finále to není nic těžkého a zabere Vám to jen pár chvil.

Materiál k výrobě draka:

  • Dvě nosníkové tyče o průměru 4 x 4 nebo 5 x 5 milimetrů
  • potahový papír (100 x 75 mm), balicí papír nebo slabý igelit (ne mikroten)
  • slabý provázek
  • silonové lanko, které může být na speciálním držáku pro pouštění draka, minimálně 20 metrů
  •  průhledná izolepa
  • dostatečně silné lepidlo
  • barevný papír na mašle, či mašle samotné
  • vodové barvy nebo kousky barevného modelářského potahového papíru

Návod na sestavení:

Dvě nosníkové tyče 4 x 4 mm nebo 5 x 5 milimetrů nařežte na požadovanou délku 750 mm na výšku a 600 mm na šířku.

Nosníky překřižte podle nákresu ve dvou třetinách svislého nosníku a pevně svažte provázkem. Ten ještě zakápněte disperzním lepidlem nebo kanagomem. Dejte pozor, aby všechny spoje byly v pravém úhlu.

Na všech čtyřech koncích nosníků udělejte pilkou zářezy pro provázek, nebude klouzat.

Kolem obvodu konstrukce natáhněte provázek. Tím ji zpevníte. Dejte ale pozor, abyste provázek moc neutáhli, pak by se konstrukce zkroutila.

Konstrukci položte na papír, kterým budete draka potahovat. Pak vezměte tužku a obkreslete ji tak, aby na všech krajích byl papír o 2 cm delší. Vystřihněte potah na draka podle nakreslených čar.

Rohy zastřihněte podle návodu. Nebudou překážet při potahování a ohýbání okraje.

Dvoucentimetrový okraj přehrňte přes provázek, který jste natáhli kolem obvodu draka, a zalepte izolepou nebo lepidlem na papír (můžete použít klasickou kancelářskou tyčinku nebo disperzní lepidlo).

 V tuto chvíli máte připraveného draka pro ozdobení. Kromě malování zvolte třeba polepení vystřiženými motivy z barevného modelářského potahovacího papíru. Čím výraznější bude, tím se na vás bude z výšky více smát (nebo mračit).

Přichází nejdůležitější fáze – připevňování provázku (silonového lanka):

Vyměřte od krajů bočních a horních rohů draka 10 cm a 15 cm pouze od spodního rohu. V těchto místech nalepte z obou stran čtvereček izolepy 2 x 2 cm. Tím zpevníte papír, který by se po propíchnutí a protažení provázku trhal. Provázek uvažte na nosník vodorovného nosníku v označeném místě, propíchněte izolepový čtvereček a protáhněte provázek na lícovou stranu. Na druhé straně prostrčte provázek přes čtvereček izolepy opět směrem k nosníku a uvažte. V místě křížení uvažte očko, v němž se bude druhý provázek pohybovat. Provázek musí mít vůli. Konce provázku nechte delší, abyste mohli případně provázek nastavit. Při pouštění se vítr opírá do lícové plochy draka, tedy do kresby. Papír je opřený o dřevěnou konstrukci, tedy o nosníky.

Provázek na pouštění draka:

 Délka provázku záleží pouze na vás. 20 metrů postačí. Provázek namotejte například na kousek silné větve, kterou zbavte výčnělků, o které by se provázek mohl přeříznout nebo zasekávat. Průměr by měl být alespoň 5 cm. (Provázek se vám bude navinovat rychleji a lépe.) Draka pouštějte na slabém provázku, režné niti nebo silonovém slabém lanku.

Ocas:

 Ocas není pouze na ozdobu, ale slouží ke stabilitě draka při letu a obzvlášť při silném větru. Měl by být 2 metry dlouhý a mašličky asi 25 centimetrů od sebe. Ty vyrobíte z papírů 20 x 10 cm. Papír složíte tak, aby šířka mašle byla 2 cm a délka 20 cm. Pak ji přivážete k provázku.