Zvířata a domácí mazlíčci

Jak umírají morčata

Jak umírají morčata

Morčata jsou podobně jako jiná zvířata náchylná na některá onemocnění. Jak morčata umírají a co bychom měli dělat, abychom se potížím vždy dokázali vyhnout?

Čeho si všímat u morčat

Potřeba je v první řadě všimnout si jakýchkoli nestandardních rysů v chování vašeho morčete. Týkají se zejména:

  • přijímání potravy
  • vylučování
  • celkové aktivity
  • stavu srsti

Hlídejte kůži i zažívání

To nejdůležitější, čeho byste si měli všimnout, je to, zda váš mazlíček konzumuje potravu, a to pravidelně a v obvyklém množství.

Morče, které nežere, je vážně ohroženo. Pokud nepřijímá potravu 3 dny, hrozí mu tukovatění jater. V takovém případě již nepomůže ani návštěva veterináře a dochází často k úhynu postiženého jedince. Je proto nezbytné vysledovat tento stav včas.

Důvodem, proč vaše morče odmítá přijímat potravu, jsou velmi často přerostlé stoličky. To je možno řešit relativně jednoduchým zákrokem.

Dalším důležitým rysem jsou formované výkaly. U morčat se může vyskytnout také průjem. Ten je proto tyto malé hlodavce nebezpečný a mnohdy i obtížně léčitelný.

Velmi často trápí morčata z domácích chovů rovněž kožní obtíže. Typickým symptomem je tzv. absces. Jde o bolestivou bulku vyplněnou hnisem. Vzniká z drobného poranění, které může být infikováno běžnými bakteriemi žíjícími na sliznici zvířete.

Morče se může nadmout i trpět potížemi s ledvinami

Neléčený absces může prasknout, což vede k prosáknutí hnisu do těla morčete. Což může vést až k otravě krve. Při včasném záchytu veterinář dokáže absces odstranit.

Fatální problém představuje i onemocnění zvané tympanie. Morče se při něm, jednoduše řečeno, nadme. Příčinou je podání nadměrného množství zeleného krmení. S jeho konzumací dochází k produkci plynů v žaludku, což způsobí jeho zvětšení. To vyvolá v krajním případě útlak plic. Prognóza je nepříznivá, nicméně závisí na celkové kondici zvířete, množství pozřeného krmiva a zejména pak na včasném zásahu veterinárního lékaře.

U domácích morčat taktéž často v ordinacích jako diagnóza zazní i onemocnění ledvin. Selhání ledvin může mít řadu příčin a v akutní podobě se dokáže rozvinout dokonce i v řádu hodin. Prognóza je opět spíše nepříznivá, morče často uhyne. Veterinář se může pokusit o léčbu antibiotiky, dále je nutná rehydratace a dieta.