Zdraví a krása

Jak se zbavit histaminu

Jak se zbavit histaminu

Pojem alergie na potraviny zná prakticky každý, u tzv. potravinové intolerance je to ale horší. Oba pojmy lidé dokonce často zaměňují (např. alergie na mléčnou bílkovinu s intolerancí laktózy se zaměňují velmi často.). A přitom je mezi nimi poměrně podstatný rozdíl. Symptomy jsou sice podobné, příčiny ale odlišné. U alergie je za ně zodpovědný přímo náš zmatený imunitní systém, u potravinové intolerance jde o neschopnost organismus danou látku správně zpracovat. Jednou z látek, kterých se intolerance často týká, je histamin.

Histaminová intolerance a její příznaky

Histaminová intolerance (někdy se také používá nepřesné označení pseudo-alergie) vzniká tedy na základě neschopnosti organismu vypořádat se při trávení s histaminem. Histaminovou intolerancí trpí jen pouhé 2-3 procenta populace, vyskytuje se tedy jen zřídka. To však neznamená, že by šlo o problém nevýznamný.

Histamin se do těla může dostat prostřednictvím potravy. V těle je regulován pomocí enzymů, které se tvoří v trávicím traktu a v ledvinách. Pokud se ale tělo neumí s jeho vysokou hladinou vypořádat, projeví se to některými z následujících symptomů:

  • Bolesti břicha
  • Nadýmání
  • Průjmy
  • Bolesti hlavy a migrény
  • Ucpaný noc
  • Otoky sliznic
  • Kožní vyrážky

Vysoký podíl histaminu obsahují především potraviny, které jsou konzervované, kompotované, zmražené apod. Vysoký podíl histaminu lze najít i u průmyslově zpracovaných jídel. Histamin dále najdete i v oblíbených sýrech jako je naříkal camembert a ementál. proto doporučujeme tyto potraviny z jídelníčku vynechat.

Zmírnění příznaků histaminové intolerance

Ke zmírnění příznaků histaminové intolerance se mohou používat léky ze skupiny antihistaminik, ale spolu s léčbou je doporučována i dieta založená na vyloučení potravin s obsahem histaminu. Doporučuje se jako obvykle zdravá strava, čerstvé maso a ovoce.

Protože z pohledu biochemie je příčinou vzniku zmíněných příznaků nedostatek příslušného enzymu nebo jeho neefektivita, je účinným způsobem, jak předejít problém s trávením histaminu, jeho náhrada.

Na trhu se lze proto setkat s potravinovými doplňky s obsahem alternativních enzymů, které činnost těch přirozených převezmou. Histamin je potom díky nim v těle normálně odbouráván a jeho trávení nedoprovází žádné problémy.