Cestování

Jak se sbalit na několikadenní túru lehce a chytře?

Jak se sbalit na několikadenní túru lehce a chytře?

Lidé se dělí do dvou táborů. V jednom jsou ti, kdo se umí sbalit i na několikadenní túru pohodlně do deseti kilo a na ten zbytek, který s sebou vláčí dvacetikilovou krosnu i na víkend. Oba postupy mají své pro a proti. Pokud však spadáte do druhého tábora tak trochu nedobrovolně, máme pro vás dnes pár tipů, jak si cestování po svých ulehčit.

Poznávání krajů po vlastní ose je nejlepší forma odpočinku, ale…

Trempování, poznávání české přírody a spaní v lese je znovu velmi populárním trávením víkendů, dovolených a volného času. Do lesů se dnes vydávají stovky turistů, kteří chtějí přejít naši republiku nebo alespoň její část po vlastních. A není se čemu divit. Lepší forma odpočinku snad ani neexistuje.

Pokud však na zádech táhnete 20kilovou krosnu – a to ještě kdo ví jaké kvality – trpět budete nejen vy, ale také vaše záda.

Jak se sbalit na cesty, aby vám nic nechybělo a zároveň jste mohli jít nalehko?

Sepište si seznam

Seznam vám pomůže nejen s tím, že na nic nezapomenete, ale především si uděláte přehled o tom, jak velký baťoh budete potřebovat. Také se nad seznamem lépe zamyslíte, zda jsou některé z položek skutečně nezbytné.

Bez čeho se určitě neobejdete?

  • Spacák a karimatka,
  • přístřešek nebo stan (pokud neplánujete spát v penzionech),
  • funkční oblečení,
  • mobil, nabíječka, powerbanka,
  • hygienické potřeby,
  • vařič, nádobí, dehydratované jídlo,
  • čelovka,
  • lahve na vodu,
  • ochrana věcí v batohu proti vlhkosti,
  • vybavená lékárnička.

Pořiďte si kvalitní krosnu

Pokud jdete na delší než pár hodinový výlet, určitě se neobejdete bez kvalitního batohu. Přečtěte si, jak kvalitní krosnu vybrat.

Nekvalitní batoh se hůř nese a má negativní vliv na záda. Kvalitní vám pomocí bederních a hrudních pásů ulehčí, je prodyšný, takže nebudete mít zpocená záda a na základě toho, jakou konkrétní krosnu si vyberete, má i další benefity pro dlouhé cestování. Pokud plánujete pravidelné cesty přírodou, výběr kvalitního batohu se rozhodně podceňovat nevyplatí.

Opravdu potřebujete stan?

Pokud plánujete, byť jen jednu noc přespávat venku, určitě se neobejdete bez spacáku a karimatky. Otázkou však je, zda opravdu potřebujete stan, nebo si vystačíte s tarpem neboli jednoduchým přístřeškem.

V letním počasí při kratším cestování může přístřešek udělat mnohem lepší službu. Pokud se rozhodnete pro stan, který přece jen nabízí o něco větší pocit soukromí a bezpečí, je ideální vybrat z kategorie ultralight, se kterým se můžete vejít i do jednoho kilogramu, takže takovou zátěží nebude.

Víceúčelové, funkční a ultralight vybavení – pozor na nálepky

Při balení oblečení je potřeba se zamyslet nad tím, kolik je ho opravdu potřeba. Na pobyt v přírodě určitě nepotřebujeme každý den čisté tričko. Zvlášť pokud volíme oblečení z funkčních materiálů, které kvalitně odvádí pot a rychle schne, může stačit opravdu pár kousků. Na druhou stranu je samozřejmě vhodné mít raději ponožky navíc, v případě nečekaného deště nebo jiného promočení oblečení.

Dobré je také víceúčelové oblečení, jako jsou například odepínací kalhoty, ze kterých se odepnutím nohavic stanou šortky a tím si ušetříme minimálně jednu položku v batohu.

U ultralight vybavení je důležité přemýšlet o tom, zda je opravdu ultralehké, nebo se jedná jen o neoprávněně použitou nálepku. To nejlépe zjistíme porovnáváním s ostatními výrobci a modely konkrétního kousku.

Sbalit se na cesty nalehko vyžaduje praxi a občas nějaké to sebezapření. Rozhodně si však už po pár kilometrech poděkujete.