Rodina a děti

Jak se pozná špatná matka

Jak se pozná špatná matka

Mateřství a výchova dětí přináší velmi náročné období, kterým může být těžké procházet. I přesto si však oba rodiče musejí plnit své povinnosti vůči dítěti. Jak se pozná špatná matka? Nejčastějšími ukazateli jejího nevhodného chování je:

  • negativní vliv na zdraví dítěte
  • obecné zanedbávání základní péče o dítě
  • fyzické násilí vůči dítěti
  • psychické týrání dítěte

Negativní vliv na zdraví dítěte

Hlavní prioritou každého rodiče by měl být zdravý vývoj jeho dítěte. Pokud o jeho zdraví nejen nepečujete, ale dokonce ho vystavujete nebezpečí, je vaše chování krajně nezodpovědné. Typickým příkladem je například kouření v přítomnosti dítěte nebo nedostatečný přísun výživy.

Mohlo by vás také zajímat: Jak probíhá kontrola OSPOD

Obecné zanedbávání péče o dítě

S předchozím bodem poměrně úzce souvisí i nezvládání nebo úmyslné zanedbávání péče o dítě. Vaše ratolest by měla mít přístup k jídlu, čistému oblečení, vyrůstat v bezpečeném a dostatečně vybaveném domově s dostatkem pozornosti z vaší strany. Pokud je některý z těchto aspektů dlouhodobě zanedbaný, jedná se o nezvládnutí vaší rodičovské role, což může mít vážné následky.

Fyzické násilí vůči dítěti

Naprostým tabu by samozřejmě mělo být i jakékoliv fyzické násilí proti dítěti. Používání násilí ve výchově je prokazatelně nevhodné a v žádném případě byste se k němu neměli uchylovat. Pokud výchovu nezvládáte obraťte se na odborníka, ale rozhodně děti nebijte.

Psychické týrání dítěte

Občas dítě konfrontovat nebo zvýšit hlas je zcela běžné. Pokud však přistupujete k různým formám nepřiměřeného nátlaku, úmyslného vyvolávání stresu nebo ponižování, rozhodně nejednáte správně a měli byste ihned začít situaci řešit.

Řešte situaci!

Pokud máte pocit, že je vaše výchova nedostatečná a roli matky nezvládáte, ihned se obraťte na odborníky, kteří s vámi situaci vyřeší. Výchova dětí je složitá, ale její zanedbání je velmi nebezpečné a může vaší ratolesti pokazit celý život.

Zdroj: Talkingteenage.com