Zvířata a domácí mazlíčci

Jak poznat, že potkan umírá

Jak poznat, že potkan umírá

Potkani jsou oblíbeným domácím mazlíčkem. Přestože jsou velmi odolní i u nich se samozřejmě mohou objevit zdravotní komplikace nebo vliv stárnutí. Pokud máte pocit, že je na tom váš mazlíček velmi špatně, pravděpodobně se budete zajímat o to, jak poznat, že potkan umírá. V následujícím článku si popíšeme několik běžných projevů.

Nejčastější symptomy

Přestože příčiny úmrtí mohou být samozřejmě různé a s nimi se proměňují i specifické projevy, je možné konstatovat, že u umírajících potkanů se často objevuje:

  • Nechuť k jídlu
  • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
  • Letargie
  • Rychlý rozvoj nádorů v kombinaci se zmíněnými problémy

Nechuť k jídlu

Potkani mají velmi rádi jídlo a pokud u nich dochází k rychlé a trvalé ztrátě apetitu, jedná se o závažný problém a zároveň známku jasných problémů. Řešením může být podávání měkkých nebo kašovitých jídel, ale pokud nechutenství trvá delší dobu, měli byste rozhodně navštívit veterináře.

Mohlo by vás také zajímat: Identifikace pavouků

Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

Nemoc se samozřejmě projevuje i na fyzické kondici. Pokud váš potkan rychle ztratil významnou část své tělesné hmotnosti, jistě se jedná o závažný signál. Na vině může být právě nechutenství nebo zrychlení metabolismu, které je v pokročilém věku u potkanů běžné.

Letargie

Potkani jsou za normálních okolností velmi živí tvorové. Pokud u nich pozorujete rapidní a rychlou ztrátu energie a omezení aktivit, může se jednat o jeden z projevů celkového elánu spojeného se stárnutím nebo vážnou nemocí.

Nádory

Různé druhy nádorů jsou bohužel jednou z velmi častých příčin úmrtí potkanů. Pokud u vašeho mazlíčka dochází k rychlému rozvoji nádorů společně s dalšími příznaky, může se bohužel jednat o jeden z příznaků jeho končícího života.

Zdroj: petpad.net