Bydlení a zahrada

Jak poznat eternit s azbestem

Jak poznat eternit s azbestem

Eternit se jako stavební materiál používal v minulosti zejména pro stavbu střech, ale můžeme ho najít například i v nádobách nebo jiných předmětech. V základní podobě do něj byl přidáván jako jedna ze součástí azbest, který je karcinogenní a v současné době je považován za velmi nebezpečný. Z tohoto důvodu si možná kladete otázku, jak poznat eternit s azbestem a zjistit, zda například i vaše střecha také neobsahuje jedovaté látky. V následujícím článku vám na tuto otázku odpovíme.

Pravděpodobnost je relativně vysoká

Výroba azbestových produktů byla v České republice ukončena teprve v roce 1997 a tak je pravděpodobnost, že se nachází i na vaší střeše relativně velká. Vždy však samozřejmě bude záležet nejen na dataci výroby daného materiálu, ale i na dalších faktorech.

Podezření je nutné řešit s odborníkem

Pokud se tedy ptáte, jak poznat eternit s azbestem, bohužel na vaši otázku neexistuje jednoznačná a snadná odpověď. Pro diagnostiku budete muset využít služeb odborníka. Ani ten navíc není schopný rozeznat obsah azbestu pouhým náhledem. Ke zjištění bude potřebovat dokumentaci a další informace.

Nejdůležitější je pak provedení analýzy ve specializované laboratoři. Rozbory zde pomohou zjistit nejen, zda je v daném materiálu obsažen, ale i v jakém množství je přítomen a jaká je míra nebezpečí plynoucí z použití.

Mohlo by vás také zajímat: Jak postavit levný dům do milionu

Na firmu se obraťte i v případě likvidace

Pokud je azbest v eternitu dle rozboru skutečně obsažen, měli byste se na odborníka obrátit i v ohledu likvidace. Jedná se o velmi rizikovou manipulaci, která může mít vážné zdravotní následky nejen na vás, ale i vaše okolí.

Zdroj: hcairn-int.info