Ostatní

Jak pozná psychiatr alkoholika

Jak pozná psychiatr alkoholika

Jak pozná psychiatr alkoholika? Přestože v mnoha případech se může dařit závislým lidem alkoholismus úspěšně zakrývat. Existuje několik způsobů, kterým lze problémy odhalit. Jedná se zejména o:

  • úpadek sociálních vazeb
  • intenzivní pocity viny
  • rapidní zhoršení výkonnosti v práci nebo ve škole
  • celková ztráta zájmu o jakékoliv aktivity
  • zanedbaný zevnějšek
  • změny spánkového režimu
  • změny jídelníčku

Úpadek sociálních vazeb

Alkohol může působit do určité míry pozitivně v rámci navazování vztahů. Známe to každý, po posilnění kapkou oblíbeného pití nám jakoby narostou křídla. Zároveň však dlouhodobé pití a alkoholismus velmi negativně ovlivňuje vztahy s okolím. Žít s alkoholikem je opravdu obtížné a tak jsou v těchto situacích časté rozchody, ukončení dlouholetých přátelství až úplná izolace od společnosti.

Mohlo by vás také zajímat: Obličej alkoholika

Intenzivní pocity viny

Odborníci se samozřejmě zaměřují i na analýzu pocitů osob s potenciálními problémy. U alkoholiků se často objevují výčitky, protože jsou si vědomí svého nevhodného chování a nenachází žádná východiska.

Rapidní zhoršení pracovních nebo školních výsledků

Psychiatr nebo psycholog se může zaměřit také na vaše pracovní či školní výsledky. Pokud se v poslední době bezdůvodně zhoršily, existuje důvodné podezření, že mohou být na vině právě problémy s alkoholem, který samozřejmě zhoršuje koncentraci a možnost fungování v běžném režimu.

Ztráta zájmu

S výše uvedeným souvisí i celková ztráta zájmu alkoholika o veškeré dění. Kromě sociálních vazeb či pracovních výsledků začíná zanedbávat i své dlouholeté koníčky nebo třeba povinnosti v domácnosti.

Zanedbaný zevnějšek

V minulosti o sebe daný člověk velmi pečlivě dbal, nosil krásné oblečení a byl vždy upravený, zatímco nyní působí zcela opačně? To je pro doktory jeden z ukazatelů, že se může jednat o problémy s alkoholem.

Změny spánkového režimu

Alkoholici mají často problémy se spánkovým režimem. Dlouhé noci v opojení nemohou usnout a ráno se naopak vlivem kocoviny nemohou vyhrabat z postele.

Změny jídelníčku

Lidé závislí na alkoholu obvykle nekonzumují správné množství živin, což může mít vliv na fungování jejich organismu a častým projevem je i prudký úbytek hmotnosti.

Zdroj: Recoveryfirst.org