Ostatní

Jak dlouho žije vysoký člověk

Jak dlouho žije vysoký člověk

Vztah mezi délkou života a výškou člověka je poměrně intenzivně zkoumán vědeckou evidencí. Pokud si i vy kladete otázku, jak dlouho žije vysoký člověk, připravili jsme pro vás článek obsahující všechny informace, které by vás mohly zajímat.

TikTokový trend

Ještě než se pustíme do rozboru existujících výsledků vědeckých studií, je nutné konstatovat, že otázka „Jak dlouho žije vysoký člověk“ se stala v internetových vyhledávačích trendem z důvodu videí objevujících se na sociální síti TikTok. Ve vyhledávači Google se totiž některým uživatelům objevovala na tuto otázku odpověď, která indikovala, že vysocí lidé se dožívají věku mezi 12 a 15 lety.

Díky nesmyslnosti odpovědi se pak videa se záznamem podobných vyhledávání stala virálem.

Dle studií žijí déle menší lidé

Přestože zjednodušená představa by mohla indikovat, že vyšší lidé se budou dožívat vyššího věku (z důvodu lepší výživy a dalších faktorů, které v dospívání mohou vést k vyšší míře růstu) vědecká evidence tento předpoklad nepotvrzuje.

Naopak se ukazuje, že lidé menšího vzrůstu se dožívají v průměru vyššího věku. Konkrétní důvody nejsou prozatím dostatečně dobře popsány, ale panuje přesvědčení, že by mohlo jít o:

  • Potřebu vyššího příjmu energie a kalorií u vyšších lidí
  • Větší množství buněk, které mohou být napadnuty karcinogeny
  • Obtížnější náhrada buněk díky jejich vyššímu množství.

Je však samozřejmě nutné brát v potaz, že výška rozhodně není faktorem, který by přímo ovlivňoval délku života člověka. Základem je vždy především životní styl a genetika. Více jsme se o této problematice rozepsali v dalším článku s podobným zaměřením o tom, jak dlouho žijí malí lidé.

Zdroj: Hitc.com