Zvířata a domácí mazlíčci

Jak dlouho žije slimák

Jak dlouho žije slimák

Slimáky většinou známe především jako škůdce, kteří tropí neplechu na našich zahrádkách. Napadlo vás však někdy zajímat se více o jejich život? V poslední době nám do redakce dorazilo několik otázek řešících, jak dlouho žije slimák, a proto jsme se rozhodli tomuto tématu věnovat samostatný článek.

Průměrná délka života slimáka

Na hlavní otázku zodpovíme hned v samém začátku našeho článku. Slimáci se v průměru dožívají zhruba dvanácti až osmnácti měsíců života. Zajímavostí potom je, že celkový vývoj slimáka může trvat až dvanáct měsíců a často je teprve po této době tělo slimáka v plně dospělé podobě.

Mohlo by vás také zajímat: Jak dlouho se toulají kočky

Vše je značně individuální

Zmíněná délka života slimáka je však pouze uváděným průměrem, který se samozřejmě může od reality poměrně podstatně lišit. V teoretické rovině a ideálních podmínkách může totiž slimák přežít i několik let.

Pokud slimák nemá ideální podmínky pro život, může se doba jeho dožití značně zkracovat. Jmenovitě se pak jedná zejména například o výskyt přirozených dravců (například prasat, kachen nebo slepic) v jeho životním prostředí, výskyt některých pro slimáky škodlivých látek nebo klimatické podmínky.

Schopnost rozmnožování

I přesto, že délka života slimáků se může zdát na první pohled jako relativně krátká, z pohledu nadměrného výskytu, je problémem zejména jejich schopnost rychlého rozmnožování. Slimák může snášet i 100 vajíček ročně, takže existuje velmi reálná hrozba jeho přemnožení v místech výskytu.

Zdroj: pestsbanned.com