Zdraví a krása

Jak dlouho trvá bolest po extrakci zubu

Jak dlouho trvá bolest po extrakci zubu

Bolest po vytrženém zubu je běžným projevem následujícím po tomto zákroku. Jak ji zvládnout?

Jak se zbavit bolesti po extrakci

Bolest se nedostavuje těsně po zákroku, kdy je ošetřovaný stále pod vlivem lokální anestezie, a to přibližně po dobu 2 hodin. Zároveň tyto přípravky obsahují vasokonstrikční přísady, které způsobují stahování cév. Zarazit by vás proto nemělo ani krvácení, k němuž dochází pod vlivem opětovného roztažení cév.

V průběhu prvních 24 hodin po zákroku si lze ulevit přiložením studeného obkladu k ráně. Později již tento postup není doporučen z důvodu jeho možného vlivu na zpomalení hojení. Tlumit bolest lze běžnými medikamenty, jako je například:

  • Ibalgin 400 mg
  • Dexoket 25 mg
  • Nalgesin S 275 mg

Podávají se volně dostupné léky. Nekomplikovaná extrakce u zdravého jednotlivce obvykle nevyžaduje ani předepsání antibiotik, ani dalších léčiv.

Jak se hojí rána po extrakci a jaké komplikace mohou nastat

Bolest obvykle přetrvává až 3 dny. Poté by mělo dojít k subjektivně pociťovanému ústupu obtíží. Co se týče hojení, v první fázi se uzavírají okraje extrakční rány. Zahojení poraněné dásně trvá vzhledem k invazivnímu typu zákroku v průměru 4 až 6 týdnů. Během této doby dochází k částečné osifikaci. Následně se rána hojí kompletně, což může trvat až 6 měsíců.

Symptomy, které by pro vás měly být varující, jsou zejména zvýraznění otoku, zvýšení tělesné teploty, silnější krvácení z rány, ale i právě silnější bolest. V takovém případě navštivte svého zubního lékaře, který tyto komplikace může účinně řešit.

Mohlo by vás také zajímat: Jak má vypadat rána po extrakci zubu

Co je to extrakce zubu

Takzvaná extrakce představuje vůbec nejčastější stomatochirurgický výkon. Spočívá ve vybavení zubu z lůžka. Lékaři se k této možnosti uchylují až jako k úplně poslední, tedy tehdy, kdy je zub nevratně poškozen, například vlivem rozvoje zubního kazu.

Trhání zubu se provádí se v místním znecitlivění a ambulantně. Právě díky aplikaci anestezie pacient během výkonu necítí bolest, ale pouze tlak. Ta se nicméně může dostavit po zákroku. Jedná se o zcela běžný stav.