Zvířata a domácí mazlíčci

Jak dlouho sedí slepice na vejcích

Jak dlouho sedí slepice na vejcích

Chování domácí drůbeže bývá dvouúčelové – na vejce a na maso. Nejběžnější drůbeží, na kterou u běžných drobných chovatelů narazíme, jsou různé druhy slepic. Ty mohou snášet vajíčka poměrně pravidelně a s různou kvalitou. Pokud si lidé pořizují slepice výhradně kvůli snůšce, zpravidla mají k dispozici možnost odkupu starších nosnic, které byly dříve využívány v zemědělském velkochovu. Takové slepice jsou již poměrně staré, kvalitní vajíčka mohou snášet ještě pár let. Chcete-li však slepičky chovat dlouhodobě, je lepší si dochovat vlastní kuřátka.

Vysezení vajíčka

Oplodněná slepičí vajíčka slepice vysedí za 21 dnů. Během tohoto procesu je nutné vajíčka několikrát kontrolovat, zda se plod uvnitř vyvíjí správně (vajíčka se prosvěcují baterkou). Při sezení na vejcích by měla být kvočna oddělená od ostatních slepic, aby měla dostatečný klid. Kromě slepic mohou slepičí vajíčka vysedět také kvočny jiných druhů (nejčastěji se využívají krůty. Obdobně slepice je schopna vysedět také vajíčka jiných druhů, a to:

  • krůtí
  • husí
  • kachní

Počet vajec jiného druhu se ovšem liší, stejně tak doba, po kterou na nich slepice sedí.

Zakládání a rozšiřování chovu

Začínáte-li s chovem slepic pouze pro svou spotřebu vajíček, je zpravidla jednodušší nejdříve se staršími nosnicemi. Jedná se ovšem o krátkodobý chov, než ztratí schopnost kladení vajec s dostatečně pevnou skořápkou. Pokud je ovšem vašim záměrem chovat slepičky dlouhodobě, nebo chcete kromě vajec mít z chovu také maso, je potřeba se poohlédnout po slepičkách mladých, ideálně z takových plemen, u nichž nebyl potlačen pud kvokání.

Kvokání a kladení vajec

Aby byla slepička schopná vysedět vajíčka, musí být nejdříve oplodněna. Pro oplodnění musí být v chovu přítomen alespoň jeden kohout (případně je možné si kohouta vypůjčit od jiného chovatele). Na vejcích ovšem sedí výhradně slepičky, které kvokají, tedy takové, ve kterých se projevil mateřský pud. Kvokání se obvykle začne projevovat s prvním jarním teplem a v podstatě znamená, že slepička přestane snášet vajíčka, ale začne na nich sedět (začne je zahřívat). Standardně je slepice schopná sedět současně až na téměř 20 slepičích vejcích (obvyklý počet se pohybuje kolem 15).