Zdraví a krása

Jak dlouho nepít alkohol před jaterními testy

Jak dlouho nepít alkohol před jaterními testy

Jaterní testy nám mohou odpovědět na zásadní otázky ohledně našeho zdraví. K čemu slouží a jakým způsobem bychom se měli chovat, než je budeme absolvovat? Jak je to s pitím alkoholu před tímto vyšetřením?

K čemu slouží jaterní testy

Lidská játra jsou velmi důležitým orgánem, který plní funkci detoxikaci organismu. Jedná se o vůbec největší orgán našeho metabolismu.

Selhání jaterních funkcí představuje pro pacienta život ohrožující stav. Nicméně na problémy s játry mohou upozornit i některé méně fatální potíže. Typickým symptomem je především nažloutlé zbarvení očního bělma a kůže. Problém s játry může signalizovat například i zácpa nebo nadýmání.

V takovém případě pošle lékař pacienta na tzv. jaterní testy. Pod zvýšeným dozorem by měly být z hlediska stavu jater i ženy užívající hormonální antikoncepci. Rozhodnout o tom, zda potřebujete testy absolvovat, nemusí specialista, stačí váš praktický lékař. Případně si na ně můžete zajít i vy sami, žádanku nutně nepotřebujete. Jaterní testy představují základní soubor laboratorních biochemických vyšetření. Probíhají formou odběru krve.

Při jaterních testech se vyšetřují zejména čtyři enzymy, a to:

  • AST (aspartátaminotransferáza)
  • ALT (alaninaminotransferáza)
  • GMT neboli GGT (gama-glutamyltransferáza)
  • ALP (alkalická fosfatáza)

Jak probíhá testování a jak by se měl chovat pacient

Při testování se konkrétně zjišťuje koncentrace těchto enzymů v krvi. Ta se určuje v jednotkách mikrokatal na litr, ve výsledcích se pak hodnoty označují jako μkat/l. Případně se tyto hodnoty mohou doplnit i vyšetřením bilirubinu.

Jaterní testy nevyžadují na straně pacienta žádnou komplikovanou přípravu. Dorazit byste na ně měli nalačno. Nejíst je vhodné cca 12 hodin předem, zapovězeno je i kouření. Těsně před odběrem je doporučeno vypít asi čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje.

Zkreslit může naměřené hodnoty i požívání alkoholu. Proto se doporučuje jej 2 dny před jaterními testy úplně vynechat. Sklenku vína nebo své oblíbené pivo tak raději nechte až na období po testech. Někteří lékaři radí vynechat alkohol v této lhůtě před jakýmikoli odběry.