Technologie

Jak dlouho letěla sonda na Mars

Jak dlouho letěla sonda na Mars

Dobývání vesmíru odjakživa budí mezi lidmi značnou pozornost. Jednou z nejpozoruhodnějších destinací je jistě planeta Mars. Zajímá vás, jak dlouho letěla sonda na Mars v minulosti a jak rychle se na něj vesmírní cestovatelé dostanou nyní? Připravili jsme pro vás článek obsahující všechny důležité informace.

Nezastavitelný vývoj

Odpověď na otázku, jak dlouho letěla sonda na Mars samozřejmě vyžaduje exkurzi do minulosti. Zároveň však nemůže být zcela jednoznačná, protože doba letu se s vývojem technologií v průběhu let velmi podstatně zkracovala. Například první americké sondy, které na Marsu přistávaly v letech 1975 a 1976 potřebovaly na svoji cestu více než 300 dní (konkrétně 304 dnů u sondy Viking 1 a 333 dnů u sondy Viking 2).

V průběhu devadesátých let však došlo ke značnému technologickému pokroku a sondy dokázaly v čas potřebný na let zkrátit k délce pohybující se okolo 200 dnů. Podobný trend pak pokračoval i na začátku 21. století, kdy lety trvaly zhruba stejnou dobu v závislosti na individuálních specifikacích.

Mohlo by vás také zajímat: Jak nabít notebook bez nabíječky

Dnešní nejmodernější sondy

Možná poněkud překvapivě je pak doba dosažení Marsu dnešními sondami relativně podobná jako ve zmíněném období devadesátých let. Například oficiální webové stránky NASA uvádí, že v rámci mise Mars 2020, přistání sondy s roverem bylo dosaženo 7 měsíců po jejím vzletu.

Důležité je také vzít v potaz, že doba letu sondy na Mars může být poměrně zásadně ovlivněna obdobím startu nebo množstvím paliva. Podmínky jsou tak značně individuální a mohou přinášet určitě odchylky.

Zdroj: mars.nasa.gov