Zdraví a krása

Jak dlouho bolí koleno po TEP

Jak dlouho bolí koleno po TEP

Totální endoprotéza kolene (TEP) s sebou nese řadu zásad, které je vhodné dodržet pro co nejefektivnější rekonvalescenci. Jak tedy snížit bolest kolene po TEP na únosnou mez?

Bolest kolene po TEP

Není neobvyklé, že po absolvování TEP dochází často k bolestem v oblasti kolenního kloubu. Toto utrpení by mělo při úspěšné operaci odeznít po několika dnech. Nezřídka se však stává, že u pacientů bolesti přetrvávají i několik týdnů po TEP. V těchto případech je pak doporučeno navštívit lékaře a pokusit se odhalit příčinu bolesti a případného problému.

Co je TEP?

TEP neboli totální endoprotéza kolene se provádí v případě závažného poškození kolenního kloubu. Před samotnou operací je třeba důsledně zvážit, zda-li chce pacient takovýto zákrok podstoupit. V případě, že se mu nelze vyhnout, je pak třeba počítat s poměrně dlouhou dobou rekonvalescence tak, aby se operované koleno dalo co nejdříve do pořádku.

Rehabilitace jako metoda snížení bolesti

Klíčovým procesem pro eliminaci bolesti kolene je pooperační rehabilitace. Na tu pacient nastupuje prakticky hned první den po TEP ve formě jednoduchého cvičení kolenního svalstva a celého kloubu. Postupně se pak cviky zintenzivňují a noha se začne lehce zatěžovat, aby se celé koleno posílilo a bylo schopné běžného pohybu.

Cvičení doma

Po dokončení rehabilitačních cvičení v nemocnici je dobré pokračovat ve cvičení kolene po TEP i doma. Kloub tedy lze procvičovat například za pomocí cviků bez náčiní, či s použitím odporových gum.

Strava je základ

Pro obnovu kolenního vaziva a chrupavek je vhodné také patřičně upravit jídelníček. Stravu je tedy vhodné obohatit například kolagenem či jinými doplňky stravy sloužícími právě k podpoře obnovy kloubní hmoty.

Nejlepším řešením je pak kombinace všech přístupů, díky čemuž dosáhnete nejrychlejší a nejúčinnější rekonvalescence po absolvování TEP.