Bydlení a zahrada

Jak číst čísla na vodoměru

Jak číst čísla na vodoměru

Spotřeba vody může být při současných cenách poměrně zásadním faktorem ovlivňujícím výdaje na chod domácnosti. Pokud chcete mít výdaje za vodu pod kontrolou, měli byste vědět, jak číst čísla na vodoměru. V následujícím článku vám proto nastíníme nejdůležitější informace a zodpovíme na vaše nejčastější otázky.

Záleží na typu vodoměru

Hned na začátek je nutné konstatovat, že čtení vodoměru se samozřejmě liší podle toho, jaký typ se u vás v domácnosti nachází. Zatímco u nových vodoměrů jsou čísla poměrně snadno čitelná a lehce interpretovatelná, starší vodoměry mohou pro neznalé představovat poměrně velkou výzvu.

Novější vodoměry

Na novějších vodoměrech obvykle platí, že čísla jsou poměrně snadno čitelná. Vodoměry jsou zvlášť pro studenou (modrý disk) a teplou (červený disk) vodu. Na samotných vodoměrech pak platí, že černá čísla v levé polovině vyjadřují kubické metry spotřeby a červená čísla (za desetinnou čárkou) jsou jednotky nižšího řádu. Pro čtení tedy stačí zohlednit pozici desetinné čárky a velmi snadno se dostanete k celkové hodnotě spotřeby.

Starší vodoměry

Na starších vodoměrech je situace poněkud složitější. I zde jsou k dispozici dva budíky pro teplou a studenou vodu. Kromě hlavního číselného údaje se pod nimi však nachází tři nebo čtyři menší ciferníky. Ty ukazují hodnoty v rámci desetin až tisícin kubických metrů. U každého z nich je vždy uvedeno, jakou úroveň desetinného čísla ukazuje.

Mohlo by vás také zajímat: Jak ušetřit při rekonstrukci interiéru

Pokud je tedy nad ciferníkem nápis 0,1, jedná se o desetinu, pokud je údaj 0,01 jde o setinu a tak dále. Poskládáním čísel za sebe ve správné hierarchii pak samozřejmě získáte celkovou hodnotu s přesností na danou jednotku.

Zdroj: Aquilaimpex.cz