Zdroj: Laskakhedvabi.cz
Přírodní morušové hedvábí je hebké a krásně lesklé. Zároveň má blahodárné účinky na pokožku a vlasy. Pokud se do morušového hedvábí zahalíte, budete se cítit jako princezna z pohádky.
Přírodní morušové hedvábí a jak vzniká
Morušové hedvábí je produkované bourcem morušovým. Housenky tohoto motýla vyžadují speciální péči. Krmí se pouze listy moruše, před zakuklením se ručně rozmisťují do kuklicích komůrek, aby vytvořily pěkný a rovnoměrný kokon. Housenky také potřebují vhodné klima.
Pokud je ale o housenky bource morušového dobře postaráno, odmění se lidem velmi jemnými a dlouhými vlákny (ta měří 300 až 1000 metrů). Z těchto vláken se pak vyrábí hedvábí.
Zajímavost: Hedvábné vlákno lidé nejčastěji získávají tak, že zakuklené larvy vyvaří v horké vodě. Kokony se tím zbaví nečistot a rozmotají se, avšak housenky umírají. Existuje ale i druhá možnost. Lze počkat, až se housenky promění v motýla a prokoušou se zámotkem ven. Hedvábí získané tímto druhým způsobem označujeme jako Ahimsa.
Skvělé vlastnosti morušového hedvábí
Morušové hedvábí je hebké a lesklé. Obsahuje 18 aminokyselin a proteinů podobných těm, které najdeme i v lidské pokožce. Blahodárně tak působí na lidskou pokožku a vlasy. Morušové hedvábí je antibakteriální a také hypoalergenní, v létě chladí a v zimě hřeje.
Zajímavost: Pokud vlákna pocházejí z jiných druhů motýlů a jejich zámotků, mluvíme o tzv. divokém hedvábí.
Jak poznat morušové hedvábí
Na trhu je k dostání mnoho druhů hedvábí. Nejkvalitnější je však to přírodní morušové. Spolehlivě ho poznáte tak, že nehoří plamenem. Pouze se seškvaří, zčerná a bude zapáchat (podobně jako když zapalujete vlas). Opálené vlákno pak snadno rozdrtíte mezi prsty.
Speciální tip pro vás: Pokud si chcete koupit cokoliv, co je vyrobené z přírodního morušového hedvábí, nakupujte u ověřených a spolehlivých prodejců jako je např. Laskakhedvabi.cz.
Zdroj: Laskakhedvabi.cz
Produkty z přírodního hedvábí
Hedvábí má širokou škálu použití. Ušít z něj lze šaty, halenky, šátky, šály, ale i župany, pyžama nebo povlečení. V povlečení z pravého hedvábí se v létě nebudete potit a v zimě vám v něm nebude chladno.
Povlečení navíc nebude vaši pokožku vysušovat, neboť hedvábí si umí udržet přirozenou vlhkost. Velkou výhodou je, že morušové hedvábí je antibakteriální. Bát se tak nemusíte žádných bakterií a plísní.
Oblíbené jsou i hedvábné masky na spaní, které jsou velmi jemné a lehké tak, že skoro ani nevíte, že je máte. Tyto masky zároveň během spaní uvolňují pokožku kolem očí, minimalizují ranní otoky očí a hydratují a rozjasňují oční okolí.
Zajímavost: Věděli jste, že na výrobu jednoho kimona je potřeba hedvábí z 2 100 housenek bource morušového?