Horké tváře bez teploty jsou stav, který už každý z nás určitě alespoň jedenkrát za svůj život zažil. Jedná se o nepříjemný pocit horka nebo pálení v obličeji, který nemusí být vždy spojen s teplotou těla. Problémy byste však měli řešit vždy individuálně s vašim lékařem a nespoléhat na internetové obecné rady. Příčin tohoto stavu může být několik, například:
- stres, stud, úzkost
- hormonální změny
- alergie
- jídlo a pití
Vyhledejte pomoc lékaře
Pokud máte trvale horké tváře bez teploty a nejste si jisti příčinou, měli byste navštívit lékaře. I když většina příčin horkých tváří bez teploty je neškodná, mohou také signalizovat závažnější zdravotní stav, jako je například vysoký krevní tlak nebo porucha autonomního nervového systému. Lékař bude schopen poskytnout diagnózu a případně doporučit léčbu.
Mohlo by vás také zajímat: Jak dlouho měřit teplotu rtuťovým teploměrem
Stres, stud, úzkost
Jedním z nejběžnějších důvodů proč máme horké tváře, ale přitom nemáme teplotu, jsou silné emoce a stres. Může jít o vzrušení, stud, nervozitu, rozčílení nebo také úzkost. V takových případech tělo reaguje uvolňováním hormonů, které způsobují rozšíření cév a větší průtok krve, který způsobí zčervenání v obličeji a pocit horka.
Hormonální změny
Další příčinou horkých tváří mohou být hormonální změny, které se vyskytují během menstruačního cyklu, těhotenství, menopauzy nebo kvůli užívání antikoncepčních pilulek. V období menopauzy se počet záchvatů horka v obličeji a na horní části těla, zvyšuje. Těhotné ženy mohou také zažívat horké tváře jako důsledek zvýšeného průtoku krve a změn v hormonálních hladinách.
Alergie
Pikantní jídla, alkohol a kofein mohou způsobit dočasné zčervenání a pocit horka v obličeji. Horké tváře mohou způsobit taktéž alergické reakce, podráždění kůže či kožní vyrážka. Může se jednat o kontakt s alergeny, jako jsou roztoči, nebo použití produktů na péči o pleť, které obsahují látky, na které je jedinec alergický.
Zdroj: Onlymyhealth.com