Zápach z nosu není příliš častým zdravotním problémem. To však neznamená, že by snad neexistoval. A rozhodně nejde o banalitu, která by člověka omezovala pouze společensky. Ve skutečnosti se může jednat o příznak vážnějšího zdravotního problému. Právě proto je na místě věnovat mu v případě, že se objeví, maximální pozornost.

Zápach nejen z úst

Hnilobný zápach z úst, odborně foetor ex ore, je poměrně častým problémem. Jeho příčinu je třeba hledat nejčastěji přímo v ústech a v nějaké podobě se s ním setkal asi každý z nás. Zápach však může vzniknout i v nose, a to z různých příčin. Nejpravděpodobnější jsou ty následující:

  • zánět vedlejších nosních dutin
  • záněty horních zubů
  • ozéna

První z uvedených důvodů, tj. zánět vedlejších nosních dutin, může být důsledkem neléčené a dlouhodobé rýmy. Tato zdánlivá banalita může vyvolat řadu obtíží, mezi které spadá i hnilobný zápach z nosu. Tak jako při každé produkci sekretu, která vytéká z nosu, dojde totiž k otoku nosních sliznic, které se díky hnisavé rýmě hůře pročišťují a výsledkem je silný zápach.

Pojmem ozéna se potom označuje speciální typ chronické rýmy doprovázený zúžením nosní sliznice. Díky tomu se v nosu vytváří zapáchající útvary – krusty – které jsou navenek velmi nepříjemně cítit. Ozéna může být buď vrozená, anebo vznikne např. jako následek některé z operací v oblasti nosu.

Co dělat se zápachem z nosu

Protože zápach z nosu může značit řadu zdravotních problémů a komplikací, je na místě návštěva lékaře, který zvolí i správný postup léčby. Tu přírodní ale může člověk zkusit samozřejmě sám.

Účinnou přírodní metodou boje proti zápachu z nosu je proplach nosních dutin převařenou a zchlazenou vodou, do které lze přidat i mořskou sůl. Ta pomůže sliznice dobře opláchnout a odstranit zdroj zápachu. Na pomoc si lze vzít i nosní konvičku.

Volit lze i inhalaci pomocí solného roztoku, do kterého je možné přidat eukalyptus, tymián nebo mateřídoušku. Pokud nemáte doma zrovna tyto přísady, neváhejte použít obyčejnou vincentku, která nosní dutiny také uvolní a pročistí. 

Další články