Jídlo a pití

MioMat: Nepostradatelný pomocník, nebo lapač prachu?

MioMat: Nepostradatelný pomocník, nebo lapač prachu?

Novinka zvaná MioMat hýbe českým a slovenským internetem. Uvažujete o jeho pořízení a nevíte, jestli je pro vás vhodný? Chcete vědět, co všechno umí a jak se s ním zachází? Přečtěte si náš článek, ve kterém se na tento “kouzelný hrneček” podíváme blíže.

Co je to MioMat?

MioMat v sobě kombinuje varnou nádobu a mixovací nůž. S jejich pomocí snadno připraví zeleninové polévky, kaše, rostlinná mléka nebo smoothies.

Nádoba má objem zhruba 1 l a je vyrobená z nerezu. Ten je odolný proti poškrábání, dá se velmi dobře vyčistit a nemnoží se na něm bakterie. V tomto ohledu tak nemáme MioMatu co vytknout. Přístroj dosahuje teploty 42 °C pro přípravu RAW pokrmů, 75 °C při výrobě rostlinného mléka nebo 100 °C pro vaření kaší či polévek. Program na smoothie je bez ohřevu. Ovládání je tak opravdu intuitivní, zkrátka zvolíte, co chcete připravit, vložíte suroviny a MioMat se o zbytek postará sám.

Pro koho je MioMat vhodný?

Velké oblibě se MioMat těší především u rodičů malých dětí, pro které je příprava příkrmů a polévek každodenní záležitostí. V kuchyni ho ale ocení každý nadšenec do zdravého stravování nebo RAW kuchyně, popřípadě lidé s bezlaktózovou dietou, kterým přijde vhod zejména program na výrobu rostlinného mléka.

Zkušenosti uživatelů

MioMat si rozhodně našel svou cílovou skupinu, nadšené jsou z něj nejen maminky. Většina uživatelů si chválí snadnou obsluhu, samostatnost a výběr programů. Ne každý je spokojený s postupem údržby, varnou nádobu nejde z přístroje vyjmout, a její umývání tak může být trochu složitější. Uživatel má také poněkud svázané ruce v ohledu množství pokrmu, které chce v MioMatu vyrobit. Někteří by proto ocenili například několik variant v různých velikostech. Konkrétní recenze uživatelů MioMatu najdete například na této stránce.

Naše hodnocení a závěr

Hlavní výhodou přístroje MioMat je jeho variabilita. Zastane vaření i mixování v jednom a zcela automaticky, na vás závisí vlastně jen příprava surovin. Pokud jsou zeleninové polévky, smoothies, kaše nebo rostlinná mléka pravidelnou součástí vašeho jídelníčku, určitě tento přístroj využijete. Samozřejmě není zcela nenahraditelný a většinu pokrmů v jeho výběru bez problémů připravíte s hrncem na sporáku a tyčovým mixérem. Ušetří vám ale práci a špinavé nádobí, a snadno s jeho použitím dosáhnete pokaždé stejného výsledku. Kladně lze hodnotit i to, že po dokončení celého procesu MioMat zapípá a signalizuje tak ukončení činnosti. Díky tomu nemusíte čekat v průběhu přípravy u sporáku, ale můžete se věnovat jiným aktivitám.

Určitou nevýhodou ale může být jeho kapacita, respektive objem připravovaného pokrmu. Například pro početnější rodinu nemusí být 1 l dostačující, pro jednotlivce zase může být zbytečné připravovat několik porcí kaše. Lepší variantou by také byla vyjímatelná varná nádoba, která by usnadnila údržbu přístroje.